Rozpočtový výbor doporučuje odložit zdanění církevních náhrad

Rozpočtový výbor doporučuje odložit zdanění církevních náhrad
9. ledna 2019 Události Autor: Filip Breindl

Rozpočtový výbor poslanecké sněmovny nedoporučil návrh na zamítnutí komunistického návrhu zdanit finanční náhrady vyplácené církvím v restitučním procesu, vydal ale souhlasné stanovisko k odložení účinnosti příslušného zákona na leden 2021. Během druhého čtení ve sněmovně to navrhl poslanec ODS Marek Benda.

Jím vedený ústavně-právní výbor už dříve doporučil posun účinnosti na příští rok, aby se ke sporné předloze mohl vyjádřit Ústavní soud. Tehdy Bendovu iniciativu přijali i komunisté, dnes předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá z KSČM sdělila, že nesouhlasí s dalším oddalováním účinnosti, které podpořilo i ministerstvo financí a kultury. "My jsme tento návrh nepodpořili, protože v něm nevidíme žádnou logiku. A spíš jsme to brali, že to je návrh politický, to znamená oddálit co nejdále účinnost té novely zákona. Protože logiku má leden 2020," uvedla Vostrá. "To další oddálení vychází z toho, jak se projednávání celé věci protahuje. Obávám se, že ze strany komunistů jde jen o snahu prosadit tento karabáč na církve za každou cenu," řekl Proglasu Marek Benda. Možnou protiústavnost odvozují oponenti předlohy od smluv podepsaných s jednotlivými náboženskými společnosti. "V nich je napsáno, že se smluvní strany řídí legislativou účinnou k 1.1. 2013. Jednou ze základních zásad právního státu je, že se smlouvy dodržují," řekl k tomu už dříve Proglasu člen rozpočtového výboru Miroslav Kalousek (TOP 09).

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Officium vespertinum - Psalmus138; Autor: Michna z Otradovic  Adam Václav; Dirigent: Hugo Robert; Soubor: Capella Regia
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Všimli jsme si
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony