Poslanci posunuli zdanění církevních náhrad do závěrečného schvalování

13. prosince 2018 Události Autor: Filip Breindl

Poslanecká sněmovna ukončila ve druhém čtení při mimořádné schůzi projednávání komunistické předlohy o zdanění finančních náhrad vyplácených církvím za nevydaný majetek. Materiál tak míří k závěrečnému schvalování sněmovnou.

Proti snahám o dodatečný zásah do vypořádání církevního majetku se vyslovili představitelé České biskupské konference, Ekumenické rady církví a Federace židovských obcí. Poukázali na skutečnost, že úprava je sporná z hlediska ústavy, a označili za nezodpovědné počínání politiků, kteří odkazují na možný výrok Ústavního soudu.

Komunistický poslanec Miroslav Grebeníček v dnešní rozpravě uvedl, že Ústavní soud může přihlédnout k údajně chybnému procesu při stanovení náhrady za církevní majetek. "Nelze pak vyloučit, že se může dostavit takzvaný zpětný negativní efekt, který by byl jen přirozenou reakcí na římskokatolickou majetkuchtivost. Lidově se tomu říká Boží mlýny," prohlásil Grebeníček, podle něhož "žádná země neobdarovala církve tak štědře, jako ateistická Česká republika." 

Komunisté prosadili konání dnešní mimořádné schůze k otázce zdanění církevních náhrad, kterou se měla zabývat řádná prosincová schůze. Právě s poukazem na standardní parlamentní proceduru hlasovali proti schválení dnešního programu zástupci občanských a křesťanských demokratů, Starostů a TOP 09. Konání zasedání prosadili vedle komunistů také zákonodárci za hnutí ANO, sociální demokracii a SPD. Neprošel také návrh na přerušení jednání do přítomnosti ministryně financí Aleny Schillerové. "Není důvod, abychom k tomuto bodu svolávali mimořádnou schůzi. Je to jenom test soudržnosti vládní koalice a toho, zda KSČM je skutečně u moci. Chce si to pojistit tím, že tento její návrh bude projednán a deklarovat tím, že její cena za hlasy pro rozpočet, který se bude hlasovat příští týden, jsou tímto podmíněny," uvedla poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Marek Benda z ODS nařkl komunisty z toho, že chtějí církve "dorazit" nyní, když se jim to nepovedlo za minulého režimu.

Předlohu před dnešním jednání posuzovaly dva sněmovní výbory - rozpočtový a ústavně-právní. Oba doporučily schválení materiálu, přičemž ústavně-právní výbor navrhl posunout účinnost zákona o rok, aby vznikl prostor pro případný výrok Ústavního soudu.

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony