Olomoucká Charita zrekonstruovala prostory pro služby lidem bez domova a lidem v krizi

Olomoucká Charita zrekonstruovala prostory pro služby lidem bez domova a lidem v krizi
10. srpna 2010 Události Autor: Marek Chvátal

Dnes odpoledne 10. 8. 2010 uvedla Charita Olomouc do plného provozu v objektu bývalé kanovnické rezidence dvě nové služby pro lidi v obtížné životní situaci: Krizové centrum a Noclehárnu pro ženy. Budova byla z větší části kompletně zrekonstruována a Charita má tak k dispozici další dosud nevyužívané prostory.

Dnešního slavnostního aktu se zúčastnil i olomoucký arcibiskup jan Graubner, který obnovené prostory požehnal. Investiční projekt rekonstrukce byl realizován především díky finanční podpoře EU realizované prostřednictvím dotace Regionálního operačního programu Střední Morava v předpokládané výši 27 milionů korun. Obnovu podpořilo bezmála třemi miliony korun i statutární město Olomouc, více než milion korun poskytl Timken Foundation of Canton. Téměře půl milionu korun darovali také lidé prostřednictvím Tříkrálové sbírky 2010.

O rozsahu rekonstrukce objektu nás informoval (audio MP3)informoval vedoucí střediska Samaritán Petr Prinz. Co všechno obášely dvouleté práce na obnově prostor pověděla (audio MP3)pověděla Proglasu ředitelka olomoucké Charity Ludmila Gottwaldová.

Charita Olomouc zároveň s dokončením stavebních prací uvedla do plného provozu nové služby: Krizové centrum a Noclehárnu pro ženy.

Krizové centrum je určené pro lidi, kteří se ocitli v akutní krizové situaci z důvodů různých forem násilí či trestné činnosti. Pomoci se zde ale dostane i těm, kteří nenadále přišli o bydlení v důsledku exekuce nebo je potkala jiná obtížná situace (požár, povodeň). Bezpečné zázemí a odbornou pomoc zde naleznou jednotlivci, ale i celé rodiny. Přijít mohou kdykoli. Azyl poskytuje Charita na 10 dní, po celou dobu její pracovníci intenzivně pomáhají klientům se stabilizací a vyřešením vzniklé situace. Od dubna do dneška, kdy služba fungovala ve zkušením provozu, se podařilo pomoci 23 lidem v deseti případech.

Noclehárna pro ženy s kapacitou 8 lůžek nabízí ženám bez domova možnost přespání a hygieny. Noclehárna tvoří mezistupeň mezi životem na ulici a azylovým domem či jiným typem bydlení. V olomouci podobná služba dosud chyběla.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony