Očekávané události 8. května 2019

Očekávané události 8. května
8. května 2019 Události Autor: Alžběta Havlová

Oslavy na připomínku konce druhé světové války a další očekávané události druhé květnové středy.

V rámci oslav připomenutí ukončení bojů druhé světové války v Evropě se dnes na Národním památníku na Vítkově v Praze koná setkání politických představitelů ČR. Československá obec legionářská pořádá na Olšanských hřbitovech pietní vzpomínku, oslavy 74. výročí osvobození připravují také Karlovy Vary, Hradec Králové či například Litoměřice, Liberec nebo Brno. V Třešti na Jihlavsku se v 9 hodin ráno koná takzvaný Běh vítězství o putovní pohár starosty města Třešť. Jedná se o 45. Ročník akce na počest padlých spoluobčanů v roce 1945. 

Skupina poutníků dnes ráno v devět vyrazí z Brna na tradiční pouť do Křtin. Ke starobylému mariánskému poutnímu místu, Santiniho „Perly Moravy“ putoval dříve pater Martin Středa, který chtěl poutí poděkovat Matce Boží za uchránění města Brna před švédskou přesilou. Na jeho připomínku vyráží každoročně skupina mládeže z Brna, tento rok se k nim přidají i další. O pouti dnes budeme průběžně informovat.

Bratři Kapucíni dnes v olomouckém kapucínském klášteře pořádají Rytířský turnaj pro děti a mládež. Malí i velcí návštěvníci si budou moci vyzkoušet střílení z luku a kuše a další aktivity.

Cyklojízda Po stopách železné opony startuje dnes u Centrálního hřbitova ve Znojmě. Skupina z řad českých a rakouských partnerů projede za čtyři dny 260 km po česko-rakouském a slovensko-rakouském pohraničí a putování zakončí 11. května na zámku Schloss Hof .

Stovky dobrovolníků ve středu opět vyrazí na Frýdecko-Místecku a Novojičínsku do Beskyd, aby v nich při akci Poděkuj horám uklízeli.

Sídla Sněmovny a Senátu budou o dnešním státním svátku, který připomíná ukončení druhé světové války v Evropě, tradičně otevřena veřejnosti. Sídla obou komor budou přístupná bezplatně do 16:00.

Na Svatém Hostýně se dnes představí organizace Mary’s Meals. Účastníci se mohou těšit na společnou bohoslužbu nebo promítání dokumentárního filmu Dítě 31.

V Rakovníku se dnes otevírá výstava Žena a její svět v době první republiky.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony