Očekávané události 15. března 2019

Očekávané události 15. března 2019
15. března 2019 Události Autor: Kristýna Císařová

Nabízíme výběr dnes očekávaných událostí.

Po ranní meditaci skončí postní exercicie papeže a římské kurie, které připravil benediktinský opat Bernardo Gianni. Téměř 70 jejich účastníků  se vrátí do Vatikánu a večer vyslechnou první z postních kázání, které  v Kapli Redemptoris Mater během pátků postního období přednese papežský kazatel Raniero Cantalamessa. Italský kapucín v duchu myšlenek sv. Augustina vyzve k návratu k sobě samému a naváže tak na nedávný  adventní cyklus inspirovaný veršem 42. žalmu "Má duše žízní po Bohu živém".

Na návštěvě České republiky se předsedkyně rumunské vlády Viorica Dancilaová setká s představiteli státu. Kromě vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi bude premiérka hovořit zejména o evropských tématech. Rumunsko v tomto pololetí předsedá Radě EU.

Čeští poslanci se dnes odpoledne vrátí k hlasování o zdanění peněz, které církve dostávají od státu za nevrácený majetek. V úterý se poslanci k rozhodnutí o novele zákona nedostali. Do dolní komory parlamentu se návrh komunistů vrátil po jeho zamítnutí v senátu, který předlohu označil jako protiústavní. Pokud poslanci zdanění potvrdí, poputuje novela o majetkovém vyrovnání státu s církvemi k podepsání prezidentovi Miloši Zemanovi. Senátoři již dříve uvedli, že se v takovém případě obrátí na Ústavní soud.

Středoškoláci dnes vyhlásili mezinárodní stávku. Chtějí přimět politiky k důslednější ochraně klimatu a snižování emisí. Do protestů se zapojily některé školy z více než 60 zemí světa. Čeští studenti svolali shromáždění v Praze a podporu akci vyjádřila asi stovka tuzemských vědců a akademiků. Od pěti hodin studenti v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci a Liberci připravili informační program pro veřejnost.

Praha si připomíná 80 let od okupace města nacistickými jednotkami. Pietní akt, který pořádá Československá obec legionářská, začíná v deset hodin na Hradčanském náměstí u sochy Tomáše Garrigua Masaryka. Výročí vstupu německých vojsk si dnes ještě připomenou například v Novém Boru na Českolipsku nebo v Jablonci nad Nisou.

Dnes je světový den spánku. Laboratoře na výzkum potíží se spaním provozuje mimo jiné Fakultní nemocnice u sv. Anny, která je součástí Evropské databáze spánkové apnoe. Jde o zástavu dýchání ve spánku a klinika se svými sedmi sty vzorky řadí mezi ty s nejvyšším počtem ročně zapsaných pacientů.

Dnešním udílením cen za matení české veřejnosti provede astrofyzik Jiří Grygar. Akce předávání Bludných balvanů Českého klubu skeptiků Sisyfos se pravidelně snaží upozornit na projevy pavědeckého myšlení a matení Čechů. Letos jde o 21. ročník.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony