Očekávané události 12. ledna 2021

Očekávané události 12. ledna 2021
12. ledna 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z dnes očekávaných událostí:

Koaliční kabinet Petra Fialy (ODS)požádá Sněmovnu o důvěru. Pětice vládních stran má v dolní komoře většinu, vláda proto důvěru s největší pravděpodobností získá. Před hlasováním se ale očekává mnohahodinová debata. Tématu se budeme věnovat v relaci 13+.

Seznam profesí, na něž se bude vztahovat tzv. pracovní karanténa, by na dnešním zasedání měla schválit nová vláda. Ministři by se měli zabývat i dalšími opatřeními proti šíření covidu-19, například podobou testování ve školách po 17. lednu. Není jisté, kdy kabinet zasedne. Sněmovnu bude dnes žádat o vyslovení důvěry a svou schůzi naplánoval tak, že začne půl hodiny po jednání poslanců. Pokud by se jednání dolní komory příliš protáhlo, mohla by se vláda sejít v náhradním termínu až ve čtvrtek, nebo v pátek.

Hledat řešení napjaté situace kolem Ukrajiny dnes budou zástupci členských zemí Severoatlantické aliance s náměstkem ruského ministra zahraničí Sergejem Rjabkovem. Po více než dvou letech se v Bruselu obě strany sejdou v rámci Rady NATO - Rusko ve chvíli, kdy se Kyjev i Západ obávají nového vpádu ruských jednotek na ukrajinské území. Alianční diplomaté od jednání nečekají průlom, ale doufají v odvrácení hrozícího konfliktu. Požadavky Moskvy, aby aliance zavřela dveře Ukrajině a stáhla jednotky ze svého východního křídla, však spojenci jednotně odmítají.

Ústavní soud vyhlásí, jak rozhodl o skupině stížností Cisterciáckého opatství Vyšší Brod ve sporu o pozemky v katastrálních územích Vyšší Brod a Frymburk na Českokrumlovsku. Cisterciáci nemovitosti získali zpět v církevních restitucích v letech 2016 až 2018, později ale justice rozhodnutí zvrátila a stanovila, že pozemky - konfiskované podle poválečných Benešových dekretů - se řádu nevydají a zůstanou v držbě státních Lesů České republiky.

Ústavní soud vyhlásí i o tom, jak rozhodl o stížnosti soukromého zemědělce proti loňským rozhodnutím Městského soudu v Praze a Nejvyššího správního soudu. Muž nesouhlasil se zákazem pohybu mezi okresy, který vyplýval z tehdejšího vládního opatření proti šíření koronaviru. Městský soud se jeho žalobou věcně nezabýval, protože proti krizovým opatřením v nouzovém stavu se podle ustálené judikatury nelze bránit takzvanou zásahovou žalobou. Rozhodnutí pak potvrdil NSS.

Akademický senát Vysoké školy polytechnické v Jihlavě rozhodne o příštím rektorovi. Jediným kandidátem je současný prorektor pro tvůrčí a projektovou činnost Zdeněk Horák.

Lidé v Pardubicích si dnes připomenou 80. výročí heydrichiády, které připadá na letošní rok. Uskuteční se pietní akty a setkání pamětníků. U Památníku Zámeček se ve 13:00 rozsvítí 194 svíček. Symbolicky připomenou ležácké a lidické obyvatele, které Němci po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha na tomto místě popravili.

Porota jazykovědců oznámí německé paslovo roku 2021. Média mezi favority počítají slova Querdenker (jinak smýšlející), což je název hnutí bojující proti pandemickým opatřením, a Ökoterrorismus (ekoterorismus). Loni komise pro rok 2020 vybrala za vítěze hned dva výrazy, a to termín Corona-Diktatur (koronavirová diktatura) a složenina Rückführungspatenschaften, kterou lze volně přeložit jako záštita nad deportacemi neúspěšných žadatelů o azyl.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony