Den matek a události 12. května

Očekávané události 12. května
12. května 2019 Události Autor: Kristýna Císařová

Přinášíme přehled očekávaných událostí v neděli 12. května 2019.

Do Zdib u Prahy navrátí a posvětí zvony sv. Anna a sv. Helena. Budou zavěšeny ve věži tamního kostela, na stejných místech, odkud byly v lednu 1917 odvezeny a zničeny pro válečné účely. Zvony požehná kardinál Dominik Duka při mši svaté 10 hodin. Poprvé se rozezní ve 14 hodin.

V Olomouci v Pevnosti poznání otevřou výstavu k letošnímu 100. výročí olomouckého skautingu. Oslavy vyvrcholí 8. června.

Prahou, Brnem i Ostravou projde pochod s názvem Rodiče za klima. Chtějí tak upozornit na klimatické změny a nečinnost českých politiků a velkých společností.

Na dnešek připadá 56. Světový den modliteb za duchovní povolání.

Lidé si připomenou romské oběti nacizmu. Pietní akt začíná v poledne v koncentračním táboře v Letech u Písku.

V 10 hodin začíná v Mariánské Týnici na Plzeňsku Den farností 2019.

V Luhačovicích posvětí lázeňské prameny. Při průvodu městem a lázeňským areálem se také představí folklorní soubory. Symbolicky se tak každoročně zahajuje lázeňská sezona.

V Litvě volí nového prezidenta. Hlasování v prvním kole končí v 19 hodin. Případné druhé kolo bude 26. května.

V portugalském poutním místě Fátima si lidé připomenou zázrak zjevení Panny Marie. Událost si každoročně připomínají tisíce poutníků.

V Praze končí festival Svět knihy.

Začíná mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Při té příležitosti lidé na pietním aktu na vyšehradském Slavíně uctí památku Bedřicha Smetany.