Očekávané události 1. července 2020

Očekávané události 1. července 2020
1. července 2020 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z očekávaných událostí ve středu 1. července, kdy si připomínáme památku italského mnicha z 11. století sv. Theobalda, patrona uhlířů.

Na většině území republiky přestává platit vládní nařízení o nošení roušek na veřejnosti, povinným zůstává ve zdravotnických a sociálních zařízeních. V Praze však nadále platí původní koronavirová opatření, v okresech Karviná a Frýdek-Místek je hygienici včera ještě zpřísnili. Jsou zde zakázané návštěvy nemocnic a sociálních zařízení a vnitřních i venkovních akcí se smí zúčastnit maximálně 100 lidí. Omezení se týká i návštěvníků tamních bohoslužeb.

Do členských zemí Evropské unie mohou ode dneška cestovat občané z patnácti zemí, na nichž se včera shodly státy unie. Mezi nimi jsou Austrálie, Nový Zéland, Kanada, Japonsko, Korea, Srbsko, Thajsko či Černá Hora. Podmínečně na seznamu figuruje i Čína, která musí nejprve povolit vstup občanů unijních států na své území.

Palestinci vyhlásili den hněvu kvůli izraelskému záměru anektovat oblasti s izraelskými osadami na okupovaném palestinském Západním břehu Jordánu včetně údolí řeky.

V Rusku dnes skončí referendum o změnách v ústavě, kvůli kterému úřady vyhlásily dnešek volným dnem. Změny v ústavě umožní prezidentovi Vladimiru Putinovi zůstat u moci i po vypršení nynějšího mandátu.

Polsko po České republice na rok přebírá předsednictví Visegrádské čtyřky, kam patří také Slovensko a Maďarsko.

Ode dneška začínají platit vouchery, kterými stát přispívá lázním na pobyty jejich klientů. Lidé si je mohou vygenerovat na webu ministerstva pro místní rozvoj Kudy z nudy nebo ho dostanou v lázních. Slevu až 4000 korun na pobyt delší než šest nocí s nejméně pěti procedurami v českých lázních bude ministerstvo nabízet do konce roku.
 

Preventivní vyšetření k odhalení rakoviny tlustého střeva a konečníku začínají zdravotní pojišťovny hradit lidem od 50 let. Dosud byla hranice pro hrazenou kolonoskopii o 5 let vyšší. Změna je součástí úpravy úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví.

Ode dneška se také ruší předkupní právo spoluvlastníků nemovitostí. Jde například o společné garáže či zahrady. Účinnosti totiž nabývá novela občanského zákoníku. Ta zavádí i nové povinnosti majitelům bytů, kteří je poskytují ke krátkodobým pronájmům.

Taxikáři ode dneška už při elektronických objednávkách nemusí používat taxametry či střešní svítilny, povinné už nebudou ani zkoušky z místopisu. Nutná naopak bude nová evidenční nálepka na vozidle. Provozovatelům navíc vznikne odpovědnost za provoz. Zavádí to novela zákona o silniční dopravě.

Hlavní město dnes spouští kampaň V Praze jako doma, která má za cíl pomoci turistickému ruchu postiženému pandemií. Turisté dostanou za ubytování v hotelu či podobném zařízení vouchery na návštěvu kulturních nebo zábavních zařízení.

Slavnostním nástupem dnes příslušníci Velitelství pozemních sil zahájí činnost v novém působišti.  Do Olomouce se začali stěhovat na konci května kvůli organizačním změnám ve struktuře armády. Důvodem je i plánovaný vyšší počet vojáků, kteří na velitelství budou sloužit. Oficiálního začátku olomouckého působení Velitelství pozemních sil se zúčastní náčelník generálního štábu Aleš Opata, olomoucký primátor Miroslav Žbánek nebo olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

V Lískové na Domažlicku se uskuteční akt Přátelství a sousedství bez hranic, který připomene 30 let bezvízového cestování mezi ČR a Německem. Na společném setkání zástupců z obou stran hranice bude zasazen strom přátelství.

V Praze na Jindřišské věži se otevře výstava fotografií ze salesiánských misií v Bulharsku. Součástí vernisáže bude i prohlídka dominanty s unikátní vyhlídkou na Prahu.

V brněnském kostele sv. Jakuba dnes začne diecézní výstava velkoformátových fotografií spolku Člověk a víra. Potrvá do 23. července.

Muzeum v České Lípě zpřístupní ambit, kapli Nejsvětější Trojice, v níž je Biberova hudební síň, Svaté schody, Loretánský dvůr i kapli Panny Marie Loretánské.

V rámci festivalu Za poklady Broumovska se dnes obec Vižňov a kostel sv. Anny přivítá sopranistku Janu Šrejmu Kačírkovou, kytaristu Lukáše Sommera a M. Nostitz Quartet . Jde o první živý koncerty letošního ročníku.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony