Naděje na regulaci herního a sázkového trhu v EU

25. listopadu 2008 Události Autor: Kateřina Vitouchová

Herní průmysl se v minulosti mohl regulovat na základě národních pravidel. Mezistátní internetové sázení ale vyvolalo potřebu regulaci trhu sjednotit. Odvětvoví ministři jednotlivých států unie mají o návrhu jednat 1. prosince.

Návrh příslušného dokumentu ukázal, že se pro regulaci odvětví dá v zemích unie najít po letech patu společná řeč. Komisař unie pro vnitřní trh Charlie McCreevy přitom opakoval, že společná evropská pravidla pro regulaci heren nebude navrhovat, protože státy unie k tomu nemají jednotný postoj.

Novou diskusi mezi členskými státy otevřela v červenci předsednická Francie a návrh dokumentu, který sestavila, dospěl k závěru, že ke hledání společné řeči již v Evropě základy jsou. Odvětví přitom ročně v Evropě protočí miliardy eur.

Věc je politicky citlivá, protože se týká významných daňových příjmů a v mnoha zemích i zavedených postupů. Evropský soudní dvůr několikrát dospěl k závěru, že by regulace herního průmyslu neměla být diskriminační a měla by být přiměřená. McCreevy pak spustil právní kroky proti mnoha státům unie, aby tyto závěry podpořil. Návrh k diskusi připomíná, že se právní rámec v jednotlivých zemích liší. Cíle jednotlivých států ale vykazují v otázce heren a sázkových kanceláří podobnosti, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Proglas podporuje iniciativu Stop hazardu, 15. června jsme na toto téma vysílali Komentář týdne Jiřího Zajíce (k poslechu v audioarchivu).

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony