Na novou trať bude dohlížet svatá Barbora

Na novou trať bude dohlížet svatá Barbora
13. dubna 2021 Události Autor: Jakub Podešva

Portál vznikajícího tramvajového tunelu u Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích ode dneška střeží socha svaté Barbory. Jakožto patronku důlních staveb ji tam umístil Brněnský dopravní podnik. 

Sto dvacet kil vážící a téměř metr vysokou sochu předtím požehnal brněnský biskup Vojtěch Cikrle, aby ochraňovala dělníky a později všechny, kteří budou tunelem projíždět. Naši předkové stavěli podél cest sochy světců – a mělo to pro jejich život velký význam. Dnes jsou podél cest nepřehlédnutelné reklamy, které radí, co nakoupit, jakou používat kosmetiku, čím si máme čistit zuby… Sochy světců byly a jsou reklamy na to, jak žít. Kéž svatá Barbora provází všechny, kteří ji prosí o přímluvu v těžkých životních situacích,“ okomentoval počin biskup.  

Během tří měsíců ji z italského mramoru z oblasti Carrara vytvořili pracovníci Kamenoprůmyslu Komárek v Letovicích ve spolupráci se sochařem Albertem Sotem. Světice je označována jako pomocnice horníků, protože se podle legendy skryla ve skalní puklině před svým otcem, kterému se nelíbil její zájem o křesťanství.  

Samotná stavba tramvajové trati do kampusu za necelou miliardu a půl korun je zhruba v polovině.  „V tuto chvíli máme hotové všechny podzemní stěny hlavní části tunelu, probíhají betonáže stropu, který bude dokončený v celé trase od Osové po Kampus do konce dubna. V průběhu května dělníci strop zasypou a od přelomu léta a podzimu začnou s úpravami terénu včetně osazení zelení. Prací na povrchu bude po zasypání tunelu postupně ubývat a velká část činností se v létě přesune do podzemí, odkud budeme vyvážet zeminu a připravovat pokládku kolejí,“ vysvětlil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek. 

Práce začaly zhruba před deseti měsíci. První cestující by se po nové trati měli svézt na konci roku 2022. Projekt má ulehčit dopravě do kampusu, kam míří velké množství lidí k fakultám Masarykovy univerzity či do Fakultní nemocnice. 

Foto: Jakub Podešva  

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony