Dneškem začínají kvést červené květy máku

Dneškem začínají kvést červené květy máku
1. listopadu 2018 Události Autor: Pavel Chaloupka

V Česku dnes začíná sbírka ke Dni válečných veteránů, který připadá na 11. listopad. Koupí květu vlčího máku lidé přispějí projektu Paměť národa na další pořizování nahrávek účastníků druhého a třetího odboje.

V rámci sbírky, kterou čtvrtým rokem pořádá spolek Post Bellum, se ode dneška objeví v ulicích Prahy a dalších 33 měst stovky dobrovolníků se zapečetěnými kasičkami. Přispět a připnout si květ máku na klopu bude možné i v řadě knihoven, kaváren, obchodů a firem. Poslat příspěvek lze také on-line na webu projektu.

Loni se po celém Česku rozdalo přes 30.000 květů máků. Letos jich Paměť národa distribuuje 50.000 kusů. Sbírku doprovází na sociálních sítích videospot "Dědo, ty se bojíš bouřky?" inspirovaný příběhem veterána druhé světové války Karla Brhela. Výnos sbírky pomůže archivu Paměť národa natočit další vzpomínky válečných veteránů a lidí, kteří bojovali za svobodu a demokracii, za svobodné Československo. Ve veřejně přístupném archivu je už uloženo více než 7000 nahrávek příběhů.

Svátek věnovaný veteránům se slaví jako připomínka 11. listopadu 1918, kdy bylo podepsáno příměří a ukončeny boje první světové války. Jeho symbolem je červený vlčí mák, tedy květina, která vyrostla jako první na polích zničených při bojích. V Česku se jako významný den slaví od roku 2001.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony