Den lidských práv připomněly akce po celém světě

10. prosince 2008 Události Autor: Lenka Kolaříková

60. výročí schválení Všeobecné deklarace lidských práv přineslo mnoho akcí po celém světě. Pronásledované křesťany si připomněli ve Vidni, účastníky demonstrace za dodržování lidských práv v Číně zatkla v Pekingu policie. Tyto a další události přinesl 10. prosinec.

OSN dnes udělila ceny za lidská práva sedmi osobnostem, mezi nimi in memoriam také americké řeholnici Dorothy Stangové zavražděné před třemi lety v Brazílii. Spolu s biskupem amazonské diecéze Erwinem Kräutlerem pomáhala drobným rolníkům před velkými těžebními společnostmi, stala se obětí nájemných vrahů.
 

Zástupci sdružení pro život a skupiny pro manželství předali v New Yorku velvyslancům  při Organizaci spojených národů petici za ochranu nenarozeného života a tradiční rodiny. Petice, kterou podepsalo, přes 350 tisíc signatářů ze 168 zemí světa, reaguje na snahu zakotvit právo na potrat jako jedno ze základních lidských práv a svobod. Také tímto problémem se bude zabývá Slavnostní zasedaní valného shromáždění OSN. Iniciátorem podpisové akce jsou organizace na ochranu života z Polska, Španělska a Spojených států amerických, které předpokládají, že se jim podaří zajistit podpis  jednoho milionu lidí.   

Nobelovu cenu za mír v norském hlavním město Oslu převzal bývalý finský prezident Martti Ahtisaari. Jedenasedmdesátiletý politik získal ocenění za své mnohaleté nasazení při řešení konfliktů na několika kontinentech. Podílel se na řešení konfliktů v Indonésii, Namibii, Iráku, Severním Irsku nebo ve střední Asii. Při přebírání Nobelovy ceny upozornil na nepokoje na Blízkém Východě a vyzval nově zvoleného amerického prezidenta, aby upřednostnil tuto otázku v prvním roce svého mandátu.

Proti stávající podobě zákona o sociálních službách, která údajně diskriminuje malá nevládní sdružení, dnes protestovali u budovy ministerstva práce a sociálních věcí pracovníci desítek organizací. V celé republice pak symbolicky stávkovali – práci vykonávali v pyžamech.

Zhoršující se úroveň vzdělání žáků a nespokojení učitelé – tak dopadlo Česko v mezinárodním srovnávacím průzkumu TIMSS – Trendy v mezinárodním matematickém a přírodovědném vzdělávání (Trends in International Mathematics and Science Study). Mezi školáky z 59 zemí světa jsou to právě české děti, které se za poslední období nejvíc zhoršily. Úroveň jejich vzdělání je stejná jako v roce 1999, podprůměrné jsou jejich schopnosti uplatnit nabyté vědomosti v praxi. Tuzemským pedagogům podle průzkumu vadí zejména vysoké národy na jejich práci spojené s nízkým finančním ohodnocením a malou společenskou prestiží. Ve spokojenosti se tak mezi učiteli ze všech dotázaných zemí zařadili na poslední místo.

Internetovou petici Na komunisty si zvykat nechceme podepsalo již více  než 18 tisíc lidí. Vyhlášena byla 17. listopadu a upozorňuje na vzrůstající vliv komunistické strany a její vstup do orgánů samosprávy po nedávných krajských volbách. Podle organizátorů je nutná větší angažovanost občanů, protože mnohé nedemokratické režimy se dostaly k moci právě za tichého souhlasu obyvatel. Vyzývají také vládnu a zákonodárce, aby podpořili návrh Senátu na soudní zákaz činnosti Komunistické strany Čech a Moravy, a k zavedení povinné výuky moderních českých dějin na školách. 

NyníHudební siesta
Skladba: Koncert F dur, číslo 13 pro varhany a orchestr "Kukačka a slavík" - Larghetto; Autor: Händel Georg Frierdich; Dirigent: Teutsch Karol; Sóla: Bucher Josef - varhany
13:30Knihovnička
13:45Komentář Rádia Vatikán
14:00Odpolední proud
15:00Zprávy ČRo Plus
15:05Jak se vám líbí
15:50Odpolední proud – Hudební...

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony