Den dětí a jeho očekávané události

Den dětí a jeho očekávané události
1. června 2020 Události Autor: Kristýna Fuksová

Přinášíme přehled očekávaných událostí pondělí 1. června 2020.

Do speciálních škol se mohou vrátit děti se zdravotním postižením. Začne také praktické vyučování na středních školách a konzervatořích.

Začínají státní maturitní zkoušky, jak je po odložení jarního termínu kvůli koronaviru vyhlásilo ministerstvo školství. Konají se didaktické testy z matematiky, francouzštiny a angličtiny. Další testy budou maturanti psát zítra a pozítří.

Zdravotníci mohou ode dneška zobrazit lékový záznam pacienta, v němž vidí soupis všech předepisovaných léků. Lidé mohou tuto funkci e-receptu zakázat všem nebo vybraným lékařům či lékárníkům. Nově bude také možné vyzvedávat v lékárně recept na léky načtením čísla občanského průkazu nebo pasu.

Epidemiolog Roman Prymula začne působit jako vládní zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Ke konci května skončil ve funkci náměstka ministra zdravotnictví.

Formou videokonference se sejde vláda. Jednat bude mimo jiné o systému, který stanoví bezpečné země, do nichž by mohli Češi cestovat bez omezení, či ze kterých by naopak do České republiky mohli přijíždět turisté.

Jednat budou také pardubičtí radní. Proberou například odkoupení kaple Svaté Trojice.

Památkáři slavnostně otevřou obnovený zámecký park v Třeboni.

Město Plzeň zahajuje stavbu retenční nádrže Vinice za téměř 130 milionů Kč. Zadrží a bude postupně uvolňovat až 6000 metrů krychlových vody z přívalových dešťů. Jde o klíčovou vodohospodářskou stavbu města, kterou podpoří více než 80 miliony Kč Evropská unie.

Videokonference zástupců Evropské unie a Británie, kteří dojednávají smlouvu o pobrexitovém uspořádání vzájemných vztahů.

Některé evropské státy částečně uvolňují opatření proti šíření koronaviru. Například Slovensko otevírá některé školy. Středoškoláci opět mohou do lavic v Nizozemsku. Albánie otevírá hranice. A v Itálii zpřístupní další památky včetně římského Kolosea či Vatikánských muzeí, ve Vatikánu se opět otevře i knihovna a studovna archivů.

Na Slovensku pokračuje líčení v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony