Covid a křesťané v Asii: Věřící se vracejí do kostelů v Bangladéši a na Filipínách

Covid a křesťané v Asii: Věřící se vracejí do kostelů v Bangladéši a na Filipínách
10. července 2020 Události Autor: Filip Breindl

Katolické agentury UcaNews a Fides informují o obnově bohoslužeb na Filipínách a výzvě bangladéšského kardinála, aby se věřící nebáli návratu do kostelů. Obě lidnaté asijské země dosud vykazují relativně malý výskyt nákazy koronavirem a uvolňují karanténní opatření.

Ode dneška se mohou obyvatelé Filipín účastnit bohoslužeb. Katolická církev, která je v asijské zemi dominantní náboženskou komunitou, přivítala toto uvolnění protiepidemických opatření. Biskupové vyzvali věřící, aby dodržovali nařízení o nošení roušek, dezinfikování a zachování odstupů od dalších lidí. Do kostelů se dostane jen asi desetina běžného počtu věřících. Podle církve jde o pozitivní první krok k návratu do normálního fungování. Na Filipínách v současnosti registrují asi 40 tisíc případů nemoci covid-19, 1300 nakažených lidí zemřelo.

K návratu věřících do kostelů vyzval bangladéšský kardinál Patrick D´Rozario. Po dočasném zákazu náboženských obřadů se opět v zemi mohou konat bohoslužby, podle agentury Fides je ale kvůli strachu z nákazy navštěvuje pouze zlomek katolíků. Kardinál z Dháky jim vzkázal, aby důvěřovali ochranným opatřením, a dodal, že sledování mše online nepovažuje za plnohodnotnou náhradu osobní účasti na bohoslužbě. V Bangladéši úřady vykázaly zhruba 180 tisíc případů koronavirové nákazy. Mezi nemocnými je arcibiskup z Chittagongu Moses Costa, jehož na začátku července hospitalizovali a nyní se podle diecéze jeho stav zhoršil.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony