Církev uctívá blahoslavenství alžírských mučedníků z 90. let

8. prosince 2018 Události Autor: Filip Breindl

Katolická církev ode dneška uctívá jako blahoslavené novodobé mučedníky z Alžírska včetně trapistických mnichů z kláštera Tibhirine, celkem 19 osob. Slavnost v Oranu vedl kardinál Giovanni Angelo Becciu, prefekt vatikánské kongregace pro kauzy svatých.

Beatifikace se týkala i biskupa Pierra Claverieho (1938-96) uznávaného pro vedení pokojného dialogu s muslimskou většinou. Islamisté na něj spáchali atentát, při kterém přišel o život také jeho 21letý řidič. Papež František při dnešní polední modlitbě označil všechny blahoslavené řeholníky za „věrné hlasatele evangelia, pokorné budovatele pokoje a statečné svědky křesťanské lásky.“ Jejich odvaha je pramenem naděje pro katolíky v Alžírsku a semenem nového dialogu pro celou tamní společnost, řekl papež.

Příběh tibhirinských mnichů unesených teroristy přibližuje oceňovaný film O Bozích a lidech, který v roce 2010 natočil francouzský režisér Xavier Beauvois. Dosud nebylo objasněno, zda je zabili jejich únosci, nebo přišli o život při následné akci alžírských ozbrojených sil.

 

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony