Čestným občanem Krumvíře na Břeclavsku se stal kněz František Trtílek

3. prosince 2018 Události Autor: Jana Lokajová

Básníka, fotografa a místního dlouholetého faráře ocenil místostarosta Ondřej Luskač.

Otec Trtílek až do letošního června sloužil jako farář zdejší farnosti, pod sebou měl i farnost borkovanskou a od roku 1993 i klobouckou. Kněz, kterému je 72 let, byl i básníkem, textařem a fotografem, kterému učaroval kraj s kopci a vinicemi, uvedl místostarosta Ondřej Luskač. Trtílek mimo jiné moderoval v televizi první návštěvu papeže Jana Pavla II. v Československu.

Čestné občanství dnes Trtílek převzal u příležitosti tradiční akce Zahájení adventu, jehož součástí je řemeslný jarmark a dětská hudební vystoupení. Trtílek se narodil v Malhostovicích poblíž Tišnova, studoval slévárenskou průmyslovku v Brně a až po absolvování vojny nastoupil do kněžského semináře v Olomouci. Na kněze byl vysvěcen v roce 1973 a prvním působištěm mu byly Jaroměřice nad Rokytnou. Posléze působil ještě v Brně-Židenicích a Telnici a od roku 1981 už v Krumvíři a Borkovanech. Za 37 let tamější služby pokřtil 200 lidí a 330 jich doprovázel na poslední cestě.

Jeho básně vyšly v několika sbírkách. "Spolupracoval také s cimbálovou hudbou Vonica a je autorem textů pro dechovou hudbu. Několikrát moderoval v Krumvíři koncerty dechové hudby, kterou má hodně rád. Jeho fotografie zachycují krásu a proměnlivost našeho kraje, ale i krásné abstraktní motivy slunce přes mrazem vymalovaná okna," řekl Luskač.

V 90. letech spolupracoval s Českým rozhlasem, kde devět let uváděl pořad Cesta k lásce a pravdě.

Zdroj: ČTK

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony