Brno jistě má nového svatého, řekl na pohřbu Ludvíka Kolka P. Marek Orko Vácha

Brno jistě má nového svatého, řekl na pohřbu Ludvíka Kolka P. Orko Vácha
5. června 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Lidé se dnes v Brně rozloučili se zesnulým architektem a výtvarníkem Ludvíkem Kolkem, jenž patřil mezi zakladatele komunity Emmanuel v Česku. Autor podoby kostelů v Senetářově, Hustopečích, Slavkovicích či Břeclavi a nositel mnoha vyznamenání z oblasti sakrální tvorby a architektury zemřel ve čtvrtek 27. května v 87 letech. 

Během soboty se v kostele sv. Tomáše, kde Ludvík Kolek desetiletí působil a vedl scholu gregoriánského chorálu, konaly dvě zádušní mše. Při první, které se účastnila především komunita Emmanuel, brněnský biskup Vojtěch Cikrle zdůraznil, že nikdy nechtěl být ve středu dění: "Ludvík všechno, co dělal, směřoval  ke Kristu. Nikdy nechtěl být tím, na kterém stojí církev, hnutí nebo dokonce život. Všichni jsme věděli, že středem jeho života je Pán... a také naše vzájemné bratrství v Kristu". P. Marek Orko Vácha v následující bohoslužbě, která byla určená rodině a blízkým, zdůraznil, že tamní společenství a možná i další místa mají v nebi nového svatého:"Co si pamatuji, tak Ludvík Kolek o nikom nikdy neřekl špatného slova. Krom přednášek mluvil málo, s jemu vlastní pokorou. Nikdy nehovořil o svých mnoha oceněních. Byl opakem celebrity, jakou si v Praze představujeme. To nejcennější, co však vytvořil, byl to, že se jeho plameny života s Bohem, zhmotnily ve stovkách či tisících proměněných lidských srdcích."  

Ludvík Kolek je nositelem řady ocenění: v roce 2007 mu biskup Vojtěch Cikrle předal medaili sv. Petra a Pavla za dlouholetou obětavou službu pro církev, za celoživotní úsilí v oblasti sakrální tvorby a architektury byl Českou biskupskou konferencí oceněn Řádem sv. Cyrila a Metoděje, v roce 2015 obdržel Cenu Jihomoravského kraje, a dalších. Je také autorem publikace „Panna Maria Svatotomská, ochránkyně Brna“ a řady nezaměnitelných uměleckých děl.

Dojatý biolog a kněz Vácha ocenil dlouholetou pomoc a péči Luďky Koukalové, která léta mimo jiné pomáhala s organizací charismatických obnov a pečovala o něj do konce životní poutě. "Jednou mi Ludvík řekl, že nejdůležitější chvíle v životě byly chvíle s Pánem. Jediné, čeho lituje, je, že jich nebylo více," dodal P. Marek Orko Vácha.

Tělo zemřelého je uloženo na Ústředním hřbitově v Brně.

foto: Komunita Emmanuel, se schválením 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony