Blahořečeno devět španělských mučedníků

Blahořečeno děvět španělských mučedníků
11. března 2019 Události Autor: Jana Lokajová

Ve španělském Oviedu se tuto sobotu konala beatifikace devíti mučedníků, kteří jako seminaristé zemřeli v letech 1934-1937 ve Španělsku. Podle papeže Františka jsou příkladem čistoty a velkorysosti.

Prefekt vatikánské Kongregace pro svatořečení, kardinála Angelo Beccio v sobotním kázání v Oviedu řekl, že mladí seminaristé se stali „kořistí vražedného antikřesťanského revolučního běsnění“. Angelo Cuartas Cristóbal a jeho osm spolužáků, všichni ve věku mezi 18 až 24 lety, zemřeli v době, kdy ve Španělsku vrcholilo napětí mezi stoupenci anarchistické levicové ideologie a republikány, známé jako červený teror. Tehdy ve 30. letech minulého století ve Španělsku zemřelo na 6 800 kněží a řeholníků. Dnes je z těchto duchovních, ale i pronásledovaných věřících laiků blahořečeno přibližně 1300 osob, jak píše server Vatican News. Tehdejší násilí vyústilo ve španělskou občanskou válku a po ní diktaturu generála Francisca Franca.

V sobotu beatifikovaní mučedníci z Ovieda byli zavražděni poté, co se rozhodli vrátit po prázdninách do semináře, přestože již měli zprávy o tom, že jim ve městě hrozí nebezpečí. Z věrnosti svému povolání a z lásky k Ježíši Kristu se do města vrátili. Podle kardinála Beccia mladíci pocházeli z různých názorových prostředí, zatímco jejich vrahy spojovalo nadšení pro ateismus a přesvědčení, že náboženství je opiem lidstva. „Je zřejmé, že se vše odehrávalo na pozadí protichůdných politických a sociálních názorů, ale zarážející je fakt, že pronásledovatelé církve byli nadšenci ateismu, tedy ideologie, která hlásala, že náboženství je opiem lidu,  a podle níž se měl ateismus stát tváří moderního člověka,“ řekl Beccio v rozhovoru pro Radio Vaticana.

Papež František při včerejší polední modlitbě o oviedských mučednících řekl: „Tito mladí čekatelé kněžství tak milovali Pána, že ho následovali i cestou kříže. Jejich odvážná moudrost pomáhá seminaristům, kněžím a biskupům zůstat čistí a velkorysí a s důvěrou sloužit Pánu a svatému božímu lidu.“

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony