Všimli jsme si: S papežem do Rumunska

Všimli jsme si: S papežem do Rumunska
30. května 2019 Všimli jsme si Autor: Filip Breindl

Papež František se tento pátek vydává na třídenní návštěvu Rumunska. Bližší seznámení s touto zemí, zejména s jejím náboženským životem, nabídne pořad Všimli jsme si, který vysíláme v pátek 31. května 2019 od 9 hodin, opakujeme v sobotu v 16.55 a v pondělí po půlnoci.

Papež má na programu setkání s rumunským prezidentem Klausem Iohannisem a premiérkou Vioricou Dancilaovou, v Bukurešti ho také čeká rozhovor s pravoslavným patriarchou Danielem a členy pravoslavného synodu, s nimiž se společně pomodlí v katedrále; s místními katolíky pak oslaví mši. V sobotu papeže čeká cesta do mariánského poutního místa Sumulea Ciuc a setkání s mladými lidmi v druhém největším městě Iasi. Závěrečný den návštěvy, v neděli, František povede v Bukurešti bohoslužbu, při níž vyhlásí beatifikaci sedmi řeckokatolických biskupů pronásledovaných po nástupu komunistické totality a zákazu řeckokatolické církve v roce 1948.

Více než 80 procent dvacetimiliónové současné populace Rumunska se hlásí k pravoslavné církvi. O jejím vlivu na život společnosti budeme v pořadu Všimli jsme si hovořit s rumunistkou Jarmilou Horákovou z Katedry jihoslovanských a balkanistických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Okolnosti pronásledování křesťanů, zejména řeckokatolíků za komunistické totality rozebereme s historikem Rudolfem Vévodou a přineseme také rozhovor s ředitelem Oblastní charity v Hodoníně Václavem Salajkou, který přiblíží pomoc této organizace zaměřené zejména na české krajany v Banátu. Zazní i poselství papeže Františka, které do Rumunska před svou cestou zaslal.