Svět 2018 - připomeňte si s námi události končícího roku

Svět 2018 - připomeňte si s námi události končícího roku

Pořad v souvislostech


Svět 2018 – souhrn událostí uplynulého roku
Budeme vysílat

Všimli jsme si
Všimli jsme si
Všimli jsme si
Vysílali jsme


S misionáři do jihovýchodní Afriky - Malawi

S misionáři do jihovýchodní Afriky - Malawi

S misionáři do jihovýchodní Afriky - Malawi
Audioarchiv
26. prosince 2018 Všimli jsme si Autor: Filip Breindl

Během uplynulých dvanácti měsíců sledovala zpravodajská redakce Proglasu dění v České republice i ve světě se zvláštním zaměřením na křesťanské prostředí. Co přinesl rok 2018, uslyšíte ve výběru hlavních událostí v rámci pořadu Všimli jsme si. Vysíláme v pátek 28. prosince od 9 hodin, opakujeme v sobotu 29.12. v 16.55 a na Silvestra v 0.05 a mimořádně také v 15 hodin.

Papež František vydal apoštolskou exhortaci o povolání k svatosti s názvem Gaudete et Exsultate – Radujte se a jásejte. Navštívil také Chile, Peru nebo pobaltské státy, v irském Dublinu se zúčastnil světového setkání rodin a v Ženevě se připojil k oslavám 70 let Světové rady církví.

Katolická církev prožila biskupskou synodu o mladých lidech, víře a rozpoznávání povolání. Církevní představitelé včetně papeže Františka řešili reakci na zprávy o zneužívání nezletilých duchovními v různých částech světa.

Řady tuzemských biskupů rozšířil Zdenek Wasserbauer, který se na jaře ujal služby pomocného biskupa pražské arcidiecéze. Kardinál Dominik Duka zůstává i po svých 75. narozeninách arcibiskupem.

Debata o vypořádání církevního majetku probíhala po celý rok na politické scéně v souvislosti s komunistickým návrhem zdanit náhrady vyplácené náboženským společnostem.

V roce s osmičkou na konci došlo k připomínce některých významných událostí našich moderních dějin spojených s lety 1918, 38, 48 či 68. Celosvětově se připomínalo sto let od ukončení první světové války.

Se značnou naléhavostí poukazovali odborníci na životní prostředí na současný stav planety Země. Zásluhou mezinárodní skupiny poutníků zaznívaly myšlenky papežovy sociálně-ekologické encykliky Laudato v souvislosti s prosincovou konferencí o klimatu, která se konala v polských Katovicích.

Události roku 2018, jak je zaznamenala zpravodajská redakce Proglasu, uslyšíte souhrnně v uvedených časech. Na slyšenou se těší Alžběta Havlová a Filip Breindl.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony