Politolog: Babišův vztah k restitucím souvisí s jeho pragmatismem

Politolog Balík: Babiš je pragmatik

Pořad v souvislostech


Církev a nová politická garnitura
Budeme vysílat

Srpnový magazín II.
Světové setkání rodin v Dublinu
Světové setkání rodin v Dublinu
Vysílali jsme


Čeští křesťané na pomoc pronásledovaným bratřím

Čeští křesťané na pomoc pronásledovaným bratřím

Festival UNITED
Audioarchiv
7. prosince 2017 Všimli jsme si Autor: Filip Breindl

S politologem Stanislavem Balíkem z Masarykovy univerzity v Brně jsme hovořili o tom, co mohou od nastupující vlády očekávat církve a náboženské společnosti. Celý rozhovor přineseme v pátečním vydání pořadu Všimli jsme si (8. prosince 2017 od 16 hodin, repríza v sobotu v 11.05).

Překvapilo vás, jak rychle se během povolebních jednání o formování vlády a složení poslanecké sněmovny objevilo v debatě téma církevních restitucí, respektive zdanění finančních náhrad?

Ano, překvapilo mě to, respektive jsem si říkal, proč jsem stále tak naivní, že čekám, že se politici budou řídit svým volebním programem a že to, co v něm mají či nemají, bude mít vliv na jejich konání. Tady jsme v případě ANO a Andreje Babiše poněkolikáté viděli, že je zcela pragmatický a půjde tam, kde bude cítit politické body. V tu chvíli se potřeboval domluvit na spolupráci s komunisty a proto bez ohledu na cokoli klidně řekl, že se hlásí k myšlence zdanit církevní restituce, fakticky omezit církevní majetek a dát církvím mnohem méně peněz, ačkoli o tom ve volebním programu a koneckonců i v tom knižním pamfletu, který před volbami rozdával, nebylo vůbec nic.

O čem to podle vás svědčí, co se týče vztahu společnosti k církvi, pokud se toto téma je natolik populární mezi stranami, že se dostane do hry jako určitý společný jmenovatel a základ pro spolupráci či souznění?

Je to ten starý společenský antiklerikalismus, český antiklerikalismus, který tady je přítomen více než století a v různých formách vyplouvá na povrch s velkou společenskou podporou. Zde se skutečně stal jakýmsi společným jmenovatelem pro populistické síly, které potřebují najít nějaký tmel. Tohle je jeden z nich.

Očekáváte, že v průběhu volebního období to téma zůstane silné nebo spíše zapadne, zůstane jen prvotním spouštěčem spolupráce a reálně nebude rozvíjeno, třeba i v souvislosti s pragmatickým přístupem Andreje Babiše, o kterém jste hovořil?

To závisí nejvíc na tom, jaká nakonec bude vláda. Pokud by zůstala teď připravovaná menšinová vláda za nějaké podpory KSČM a Tomia Okamury, je velmi pravděpodobné, že toto téma nezmizí a bude se rozvíjet. Dost možná nějaký pokus konkrétně zdanit církevní restituce skutečně přijde. Pokud ale tato vláda neuspěje a bude zformována vláda jiná, třeba na bázi dohody ANO se sociální demokracií a KDU-ČSL, úplně stejně pragmaticky, jak na to teď Andrej Babiše naskočil, tak si umím představit, že na to rychle zapomene a nechá to být.

  

 

 

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony