P. van Zavrel: Nizozemci odolali populismu

P. van Zavrel: Nizozemci odolali populismu
17. března 2017 Všimli jsme si Autor: Filip Breindl

Složitá jednání o vládní koalici v Nizozemsku očekává po středečních parlamentních volbách kněz českobudějovické diecéze Tomas van Zavrel, který stále má holandské občanství a korespondenčně hlasoval. "Lidé odmítli směřování země k populismu," komentoval výsledky, ve kterých se nenaplnila očekávání některých průzkumů, že o vítězství by mohla usilovat strana Geerta Wilderse, která se vymezuje vůči Evropské unii, migrantům či muslimům.

"Ta očekávání nebyla přeceněna, ale demokracie má svou vlastní dynamiku a otázky migrace nejsou jediné, kterými se lidé zabývají," poznamenal k tomu P. van Zavrel, který v Nizozemsku vyrůstal po emigraci rodičů z Československa na podzim 1968 a vystudoval tam práva na Erasmově univerzitě v Rotterdamu. Letošní volby se podle něj vymykaly nejen zájmem zahraničí o Nizozemsko kvůli obavám z Wildersova vítězství, ale také zvýšenou snahou oslovit mladé voliče. Vysokou volební účast ocenila také nizozemská katolická biskupská konference. "Dříve nepatřilo k dobrému tónu rozebírat migraci či islám, teď se ta debata posunula," podotkl van Zavrel k tématům předvolební kampaně.

Země s nízkou hranicí pro zisk poslaneckých mandátů je podle něj na koaliční vládnutí zvyklá, letos ale může některé strany odradit reakce voličů na dřívější politické kompromisy, jak se to teď stalo například sociální demokracii, domnívá se pater van Zavrel. "V koaličním vládnutí je třeba se přizpůsobit, někde slevit ze svého programu, aby se jinde něco prosadilo. Voličům se to pak nemusí líbit," vysvětlil. Dodal, že v hlasování uspělo několik stran s křesťanským názvem či programem. "U křesťanských demokratů, CDA, kteří teď hodně posílili, nestojí křesťanství v popředí. Dovedu si představit, že například podpoří návrh jiné strany ke zjednodušení eutanazie a nějak si to zdůvodní, když za to něco dostane. Proto někteří křesťané volí jinou stranu evangelikálního ražení, která v tomto nesleví," popisuje P. Tomas van Zavrel, podle něhož je v nizozemském parlamentu zastoupena také tradiční evangelická strana.

Celý rozhovor vysíláme v pořadu Všimli jsme si v pátek 17. března 2017 od 16 hodin, opakujeme v sobotu v 11.05.

 

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony