Naše budoucnost v sjednocené Evropě - předvolební debata

Naše budoucnost v sjednocené Evropě - předvolební debata
1. května 2019 Všimli jsme si Autor: Filip Breindl

Česko je právě 15 let členem Evropské unie. Proglas a Katolický týdeník připravil v souvislosti s nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu debatu několika českých politiků, kteří působí v evropských institucích a nyní kandidují. Zeptali jsme se jich také, jaké přívlastky by měly charakterizovat unii v příštím období, jakou společnou Evropu by si přáli.

"Evropu spolupracující, Evropu, která se nepřehlasovává, Evropu, která ví, že nejvýraznější výzvou, před níž stojí, je otázka životního prostředí, a Evropu, kde i znevýhodněné regiony nebo i občané najdou svůj hlas a uplatnění," vyjmenovává Stanislav Polčák ze společné kandidátky TOP 09 a STAN. "Rozhodně by to měla býteu_debata_foto_martina_houdkova Evropa bezpečná, Evropa přátelská rodině, která si uvědomuje, že vedle ekologie je obrovským problémem našeho kontinentu i demografie, Evropa spolupracující a taková, kde se podaří sjednocovat nebo zahrnovat příkopy, které uvnitř našeho společenství žijí, tedy Evropa křesťanskodemokratická," zdůrazňuje Pavel Svoboda, lídr kandidátky KDU-ČSL. "Já bych chtěl, aby Evropa byla silná a měla dost síly na to, aby se ubránila vnějším i vnitřním nepřátelům. Těch je bohužel dostatek," uvedl v debatě europoslanec Jaromír Štětina, jenž vede do voleb novou formaci Evropa společně (ESO). "Samozřejmě Evropa bezpečná, silná, prosperující, otevřená, ale zároveň jednotná. Evropa efektivní, schopná řešit skutečné problémy, nikoli se zabývající banalitami. K tomu ale potřebujeme akceschopnost," prohlásil místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička, lídr nově založeného hnutí Hlas.

Celou debatu poslanců Evropského parlamentu Stanislava Polčáka, Pavla Svobody, Jaromíra Štětiny a Pavla Teličky, v níž zazněly i předtočené rozhovory s Ditou Charanzovou z hnutí ANO a s Alexandrem Vondrou z kandidátky ODS, odvysíláme v pořadu Všimli jsme si tento a příští pátek (3. a 10. května 2019) od 9 hodin, opakujeme v sobotu v 16.55 a v pondělí po půlnoci.

foto: Martina Houdková

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony