Francouzští biskupové před volbami prezidentské kandidáty nehodnotí

Francouzští biskupové před volbami
4. května 2017 Všimli jsme si Autor: Filip Breindl

Katolická biskupská konference ve Francii nepodpoří před nedělním druhým kolem prezidentských voleb žádného ze dvou kandidátů, ani centristu Emmanuela Macrona ani představitelku populistické Národní fronty Marine LePenovou, prohlásil v rozhovoru pro vatikánský rozhlas předseda episkopátu, arcibiskup Marseille George Pontier.

Uvedl, že podobné vyjádření by neodpovídalo roli církve. Zároveň poukázal na „hysterické klima“ v zemi, které podle něj ztěžuje možnost vytvářet v klidu mínění. "Myslím, že není posláním biskupa a církve podpořit jednoho konkrétního kandidáta. Církev nevede politickou kampaň, ale může věřícím pomoci se studováním programů a s výběrem vhodného kandidáta. Rozumím tomu, že si někdo může říct, že hlasovat nebude, protože nevidí žádného vhodného kandidáta, který by reprezentoval jeho přesvědčení. Zde ale musím zdůraznit, že neúčast – zvlášť stanou-li se nevoliči nejpočetnější skupinou – může představovat nebezpečí. Jestliže nevolíte, dáváte svůj hlas těm, kteří volí. A to může vést k jakémukoli výsledku, včetně extrémních," vyjádřil se pro francouzskou síť křesťanských rádií RCF arcibiskup z Bordeaux, kardinál Jean-Pierre Ricard.

K volbám se vyslovily i některé křesťanské iniciativy, například sdružení řeholních společenství se vymezilo vůči programu Le Penové, který mimo jiné počítá s restrikcemi vůči cizincům, migrantům či lidem muslimského vyznání. Naopak iniciativa, která pořádá demonstrace za ochranu nenarozeného života a tradiční rodiny, kritizuje Macronovu vizi jako liberální a škodlivou pro rozvíjení křesťanských hodnot v zemi. Kvůli vnímání Macrona ve spojení s liberální levicí je podle některých průzkumů i mezi katolíky řada lidí nerozhodnuta, zda se druhého kola vůbec zúčastní. Kardinál Ricard křesťanské voliče vyzval, aby se při výběru svého kandidáta nenechali ovládnout emocí strachu: "Když máte strach, hrozí vám, že se uzavřete v tom, čemu říkám komplex opevnění. To platí pro církev, pro společnost, pro celou naši zemi. Ostatně evangelium mě vyzývá k jinému postoji: Nemějte strach! Evangelium je zdrojem bratrství, a to všeobecného bratrství, které se neuzavírá hranicemi. Je to bratrství, které se otevírá druhým, které se otevírá světu, otevírá se těm, kteří vyznávají jiná náboženství. Je to právě toto bratrství, které nám umožňuje čelit současným výzvám a díky němuž nemusíme mít strach z budoucnosti," řekl arcibiskup z Bordeaux.

 

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony