Češi v Panamě ukončili přípravný program, nyní jsou v hlavním městě

Češi v Panamě ukončili přípravný program, nyní jsou v hlavním městě
22. ledna 2019 Všimli jsme si Autor: Filip Breindl

"Přijali nás s otevřenou náručí. Moje rodina mě brala úplně jako svou dceru, moc se mi to líbilo," popisuje svou zkušenost z farnosti Pražského Jezulátka v Buena Vista v Colónu v Panamě Libuše Čermáková z jihomoravského Tišnova. 18letá dívka spolu s dalšími českými účastníky Světového setkání mládeže ukončila přípravný program a přesunula se do centra dění v hlavním městě Panama-City, kde akce tento týden vyvrcholí.

"Odvážím si odtud prohloubení víry a prohloubení přátelství s dalšími křesťany, což pokládám za důležité pro svůj duchovní život. To zdejší společenství mě ohromně nabíjí," říká Libuše, která se účastnila i minulého světového setkání v Krakově v roce 2016. "Moc se těším na příjezd Svatého otce Františka, protože on nás vždycky svými slovy povzbudí. Těším se, že si to pozitivní odvezu do dalších chvil svého života," hovoří o svých očekáváních před vrcholem Světových dnů mládeže.

Přípravný týden prožila česká skupina ve společenství s poutníky z Brazílie, Ekvádoru a Salvadoru. "Ta atmosféra je velmi podobná tomu, co jsme prožili v roce 2013 při setkání v brazilském Riu. Vládne tu taková latinskoamerická srdečnost," popisuje biskup Pavel Posád, který sloužil některé z bohoslužeb mezinárodního přípravného programu. "Jsem už na šestém setkání a chápu to tak, že to podstatné je právě to setkání. I kdybych nic jiného z té země neviděl, tohle je stěžejní. Nejsme turisté, i když samozřejmě mladí lidé také chtějí hodně vidět a i my tu mnoho stihneme, třeba prohlídku Panamského průplavu. To už je ale takový dar navíc," říká biskup Posád. O prožívání víry v Panamě poznamenal: "Tito lidé jsou velmi otevření, srdeční, liturgii vždycky provází velmi živé prvky, tleskání, zpívání, výkřiky, tanec. Našim mladým lidem se to určitě líbí, i když je upozorňuji, že jsme jiná kultura a přenesení podobných věcí k nám by nebylo autentické. Můžeme se ale povzbudit, poučit, určitá živost nikdy neškodí," dodává českobudějovický pomocný biskup.

Uvedl také, že česká skupina cítí, že zůstává ve společenství s věřícími lidmi doma. Ty biskup Posád povzbudil, aby se o dění v Panamě zajímali třeba při sledování sdělovacích prostředků. "Všichni to bereme tak, že tu nejsme jen sami za sebe, ale i za své rodiny, přátele, farnosti, diecéze. Snažíme se o to, abychom sem naše lidi přinášeli, tak jako jsme četli v evangeliu o přinesení ochrnulého k Ježíšovi. V této době, kdy jsou vynikající komunikační možnosti - a mladí lidé jsou v nich jako doma - může být ta komunikace velmi intenzivní, nemluvě o Radiu Proglas a televizi Noe. Velice se za to modlím, abychom my byli s těmi doma a oni zase byli s námi," apeluje biskup Posád.

Celý rozhovor s ním zazní tento pátek 25. ledna 2019 od 9 hodin v pořadu Všimli jsme si. Každý den se z Panamy hlásí zvláštní zpravodajka Proglasu Jana Lokajová, která také na našich webových stránek vede deníček ze svého pobytu ve Střední Americe.