Češi v Panamě ukončili přípravný program, nyní jsou v hlavním městě

Češi v Panamě ukončili přípravný program, nyní jsou v hlavním městě

Pořad v souvislostech


Církev a mládí světa – Panama 2019
Budeme vysílat

Církev proti zneužívání I.
Církev proti zneužívání I.
Církev proti zneužívání II.
Vysílali jsme


Církev proti zneužívání I.

Únorový magazín

Únorový magazín
Audioarchiv
22. ledna 2019 Všimli jsme si Autor: Filip Breindl

"Přijali nás s otevřenou náručí. Moje rodina mě brala úplně jako svou dceru, moc se mi to líbilo," popisuje svou zkušenost z farnosti Pražského Jezulátka v Buena Vista v Colónu v Panamě Libuše Čermáková z jihomoravského Tišnova. 18letá dívka spolu s dalšími českými účastníky Světového setkání mládeže ukončila přípravný program a přesunula se do centra dění v hlavním městě Panama-City, kde akce tento týden vyvrcholí.

"Odvážím si odtud prohloubení víry a prohloubení přátelství s dalšími křesťany, což pokládám za důležité pro svůj duchovní život. To zdejší společenství mě ohromně nabíjí," říká Libuše, která se účastnila i minulého světového setkání v Krakově v roce 2016. "Moc se těším na příjezd Svatého otce Františka, protože on nás vždycky svými slovy povzbudí. Těším se, že si to pozitivní odvezu do dalších chvil svého života," hovoří o svých očekáváních před vrcholem Světových dnů mládeže.

Přípravný týden prožila česká skupina ve společenství s poutníky z Brazílie, Ekvádoru a Salvadoru. "Ta atmosféra je velmi podobná tomu, co jsme prožili v roce 2013 při setkání v brazilském Riu. Vládne tu taková latinskoamerická srdečnost," popisuje biskup Pavel Posád, který sloužil některé z bohoslužeb mezinárodního přípravného programu. "Jsem už na šestém setkání a chápu to tak, že to podstatné je právě to setkání. I kdybych nic jiného z té země neviděl, tohle je stěžejní. Nejsme turisté, i když samozřejmě mladí lidé také chtějí hodně vidět a i my tu mnoho stihneme, třeba prohlídku Panamského průplavu. To už je ale takový dar navíc," říká biskup Posád. O prožívání víry v Panamě poznamenal: "Tito lidé jsou velmi otevření, srdeční, liturgii vždycky provází velmi živé prvky, tleskání, zpívání, výkřiky, tanec. Našim mladým lidem se to určitě líbí, i když je upozorňuji, že jsme jiná kultura a přenesení podobných věcí k nám by nebylo autentické. Můžeme se ale povzbudit, poučit, určitá živost nikdy neškodí," dodává českobudějovický pomocný biskup.

Uvedl také, že česká skupina cítí, že zůstává ve společenství s věřícími lidmi doma. Ty biskup Posád povzbudil, aby se o dění v Panamě zajímali třeba při sledování sdělovacích prostředků. "Všichni to bereme tak, že tu nejsme jen sami za sebe, ale i za své rodiny, přátele, farnosti, diecéze. Snažíme se o to, abychom sem naše lidi přinášeli, tak jako jsme četli v evangeliu o přinesení ochrnulého k Ježíšovi. V této době, kdy jsou vynikající komunikační možnosti - a mladí lidé jsou v nich jako doma - může být ta komunikace velmi intenzivní, nemluvě o Radiu Proglas a televizi Noe. Velice se za to modlím, abychom my byli s těmi doma a oni zase byli s námi," apeluje biskup Posád.

Celý rozhovor s ním zazní tento pátek 25. ledna 2019 od 9 hodin v pořadu Všimli jsme si. Každý den se z Panamy hlásí zvláštní zpravodajka Proglasu Jana Lokajová, která také na našich webových stránek vede deníček ze svého pobytu ve Střední Americe.

 

 

 

NyníVonička pro milovníky...
Písnička: Staromládenecký verbuňk; Sóla: Prachman Jiří, sbor Hradčovjanky; Soubor: Hradčovjanka; CD: Kdo má rád muziku
11:00Zprávy Proglasu, počasí
11:05Barvínek
11:57Myšlenka na den
12:00Anděl Páně
12:05Hudební siesta
12:50Střípek poezie

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony