Třešť: výstava Cirkusový svět

Třešť: výstava Cirkusový svět

Pobočka Muzea Vysočiny v Třešti nabízí od čtvrtka 14. června výstavu Cirkusový svět. Expozici sestavenou ze soukromých sbírek Františka Přinesdomů a Vlastimila Kašny a také ze sbírek Národního muzea, resp. jeho pobočky - Muzea české loutky a cirkusu v Prachaticích otevře v 17 hodin. Při vernisáži předvedou své umění POuLIČNÍCI z Divadelního souboru Karla Čapka z Třeště.

Hlavní rubrika: Vysočina
Rubriky: Vysočina
Datum: 14. června 2018 — 30. září 2018
Místo: Muzeum Vysočiny Třešť
Organizátor: Muzeum Vysočiny Třešť

trest vystava cirkus

Cirkusových muzeí je na světě jen pár. A jedno z nich je v Prachaticích. Divadelní oddělení Národního muzea v Praze se systematicky zabývá kromě jiného i cirkusovou historií, a protože se cirkusová sbírka rozrostla, bylo možné otevřít toto jedinečné muzeum. Klub přátel cirkusů a varieté má bezmála čtyři desítky členů. Cirkus je pro tyto lidi „romantický ostrůvek uprostřed šedivého toku časů, který přičaruje zpět doby dětských snů“. Jeden z jeho členů, velký nadšenec a fanoušek cirkusů žije v Třešti. František Přinesdomů má ve svém bytě malé cirkusové muzeum – plakáty z představení a fotografie cirkusů, které byly v Třešti, ale i těch, za kterými sám vycestoval, často i do zahraničí. Druhý člen zmíněného spolku bydlí v nedaleké Jihlavě. Vlastimil Kašna hrával v cirkusové kapele na saxofon a na bicí. A dnes vyrábí věrné makety cirkusů, tak jak vypadají na stanovišti před představením.

Dějiny cirkusu se začínají psát začátkem 19. století. Lidoví loutkáři putovali českým venkovem se svými „pimprlaty“, a aby se odlišili od konkurence, do svých čísel zakomponovali rozličné novinky, například provazochodce či akrobata. Ve městech vystupovaly cirkusové společnosti z ciziny. Program měly bohatší – s krasojezdeckým číslem, kostýmovaným vystoupením, krotitelem zvířat, klaunem, fakírem, kouzelníkem, silákem, žonglérem, komikem… Bez rozdílu však byli všichni závislí na počasí, přízni diváků a úřadů. A věčně na cestách. Po válce byly rodinné cirkusy znárodněny a bývalí majitelé se stali státními zaměstnanci. Ani dnes to u cirkusu snadné není. Je na jakési křižovatce a proniká do něj stále více divadlo. Spojení těchto dvou světů – cirkusového

s divadelním se proto jeví jako nejpravděpodobnější forma další existence cirkusu. A cirkus je prý věčný.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony