Předklášteří: výstava Václav Hynek Mach – sochař nové republiky

Předklášteří: výstava Václav Hynek Mach – sochař nové republiky

Podhorácké muzeum v Předklášteří bude od neděle 25. února patřit výstavě „Václav Hynek Mach – sochař nové republiky“. První soubornou prezentaci tvorby sochaře, který je svými rodinnými kořeny spojen s Tišnovskem, zde zahájí  ve 14:30. K vidění pak bude do 22. dubna.

Hlavní rubrika: Jihomoravský kraj
Rubriky: Jihomoravský kraj
Datum: 25. února 2018 — 22. dubna 2018
Místo: Podhorácké muzeum
Organizátor: Podhorácké muzeum v Předklášteří

predklasteri vystava Mach

Expozice je založena sochařských dílech a bohaté fotodokumentaci, které jsou uloženy ve sbírce Podhoráckého muzea, a je doplněna o zápůjčky z dalších institucí a ze soukromého majetku.

Václav Hynek Mach (1882 – 1958) se uplatnil hlavně jako autor sochařské výzdoby architektury. V tomto oboru začínal už jako student pražské Akademie a Uměleckoprůmyslové školy. Pracoval na pozdně historizujících a secesních fasádách domů v Praze, Brně a jinde, např. ve slovinské Lublani. Tvůrčí vrchol v této oblasti u něj nastal po vzniku samostatné československé republiky. Sochař v té době začal působit na České vysoké škole technické v Brně a pracoval na sochařské složce mnoha nově postavených veřejných budov v rozvíjejícím se městě (např. Nemocenská pokladna na Zahradníkově ulici, Městská spořitelna na Palackého třídě nebo Zemský dům III na Kounicově ulici). Ve 30. letech, kdy nový architektonický styl, funkcionalismus, upustil od sochařské součásti staveb, se V. H. Mach věnoval zakázkám na pomníky a pamětní desky významných osobností, včetně pomníků prezidenta T. G. Masaryka. Vytvářel také volné sochy a zahradní i hřbitovní plastiky. Po r. 1948 nastává pro V. H. Macha nepříznivé období, stahuje se do soukromí a postupně se stává pozapomenutou a nedoceněnou uměleckou osobností. Výstava v Podhoráckém muzeu by chtěla tohoto sochaře vrátit na pomyslnou mapu brněnského meziválečného umění, kam zcela jistě patří, i když nebyl zastáncem avantgardních uměleckých proudů a jeho umělecký názor se pohyboval v mezích realismu s výkyvy ke klasicizující nebo expresivní formě.

Divák v expozici najde sochy i sochařské modely, také drobné práce z bronzu a přípravné kresby. Vzhledem k tomu, že mnohé sochařské práce V. H. Macha se nacházejí na fasádách budov nebo jinde v exteriéru a mnoho jeho soch bylo na konci 2. svět. války zničeno, se výstava snaží celek jeho díla rekonstruovat za pomoci fotografií a dochované fotodokumentace. Součástí expozice bude také dětský ateliér a další doprovodné programy pro školní skupiny. Na 24. března (od 16 hodin) je připravena komentovaná prohlídka a na 15. dubna (od 16:30) také přednáška Mgr. Jany Mlatečkové s názvem „Sochař, který vyzdobil meziválečné Brno“.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony