Nahlédnutí až do světa menšího než atom

Nahlédnutí až do světa menšího než atom

Zábavní vědecký park VIDA! nabízí výstavu „KUK“. Jejím prostřednictvím spolu s Ústavem přístrojové techniky Akademie věd České republiky představuje dobrodružnou výpravu ze světa viditelného pouhým okem až k částicím menším než atom. Čtyři tematické okruhy seznámí zájemce s výzkumy a přístroji z laboratoří předního vědeckého pracoviště.

Hlavní rubrika: Jihomoravský kraj
Rubriky: Jihomoravský kraj
Datum: 20. září 2018 — 1. března 2019
Místo: zábavní vědecký park  VIDA!
Organizátor: zábavní vědecký park  VIDA!

Návštěvníci zjistí víc o elektronových mikroskopech, svařování laserem nebo pozorování chlazených levitujících nanočástic. „Na vlastní oči si také prohlédnou první stolní elektronový mikroskop, který oslnil i porotu světové výstavy EXPO 1958 v Bruselu a získal zlatou medaili,“ upozornila na vzácný exponát kurátorka výstavy Tereza Kopecká ze Střediska společných činností AV ČR. „Pomocí speciálního programu vyvinutého našimi vědci si lidé v reálném čase prohlédnou elektrickou činnost vlastního srdce. Objeví také, jaké miniaturní motivy skrývá hologram, který si mohou odnést i domů,“ dodala Kopecká.

Výstava KUK se zaměřuje především na nástroje poznání, tedy na nejrůznější přístroje. Ty bývají častokrát opomíjeny, přestože často hrají klíčovou roli. „Podobně jako při pohledu z okna nevnímáme okno samé, ale výhled, který nám nabízí, i při pohledu do okuláru nebo na obrazovku mikroskopu nevnímáme přístroj, ale obraz, který díky němu vidíme. Přesto hrají přístroje zcela zásadní roli v našem pohledu na realitu,“ zdůvodnila záměr výstavy Pavla Schieblová z PR oddělení ÚPT.

Výstava KUK se ve VIDA! koná až do 1. března 2019 a je v ceně vstupenky do expozice. Ve všední dny, od úterý do pátku, od 16 do 18 hodin je možné navštívit VIDA! jen za 90 korun. „Odpolední vstupenka je určená všem, kteří si chtějí užít chytrou zábavu v čase, který jim zbývá po škole či po práci,“ dodala Hana Laudátová, tisková mluvčí VIDA!