Bývalá káznice na brněnském Cejlu nabídne v únoru mši, masopust i jam session

Bývalá káznice na brněnském Cejlu nabídne v únoru mši, masopust i jam session

Bývalá káznice na Cejlu se čím dál více otevírá veřejnosti. Letos se zde bude rozvíjet dramaturgický koncept „Káznice žije“. V jeho rámci budou slouženy pravidelné mše svaté, na únorové dny zde připravují také oslavu masopustu, předprojekce filmového festivalu Jeden svět a multižánrovou jam session.

Hlavní rubrika: Jihomoravský kraj
Rubriky: Jihomoravský kraj
Datum: 1. února 2019 — 28. února 2019
Místo: někdejší káznice na Cejlu
Organizátor: KIC, o.s.Tripitaka

Každý druhý čtvrtek v měsíci se v kapli káznice na Bratislavské 68 budou konat mše svaté ve spolupráci se sborem farnosti ze Starého Brna, které bude celebrovat kněz a publicista Jan Hanák. První, únorová, se symbolicky uskuteční 14. 2. od 18 hodin. O deset dní později, 24. 2., se lokalita Bronxu rozjasní pestrými maskami, živou hudbou a pouličním veselím. Masopustní průvod místních hudebníků a tanečníků vyrazí z náměstíčka Pod platany u Muzea romské kultury ve dvě hodiny odpoledne a po několika zastaveních akci zakončí pochovávání basy na nádvoří káznice ve čtyři hodiny.

Kromě mše a masopustu bude káznice v únoru žít také filmem. Ve čtvrtek 7. 2. ve stolárně proběhne předprojekce festivalu Jeden svět a 28. 2. pak filmový klub, který představí celovečerní snímek o fotografovi Jindřichu Štreitovi s názvem Na tělo. Bohatou nabídku doplní 12. 2. Ghettojam, multižánrová jam session, která začne v 19 hodin. A chybět nebude ani tradiční tematická prohlídka, která se uskuteční 23. 2.

Všechny (nejen) únorové akce naplňují stanovenou dramaturgii, která vychází z pěti základních linek. „Tento koncept má zajišťovat určitou vyváženost, na jednu stranu respektuje pietní charakter místa, současně otevírá příležitosti pro jeho rozvoj skrz inovativní a kreativní přístup, podporuje živé aktivity v duchu hesla Káznice žije,“ popisuje autor konceptu Pavel Strašák z občanského sdružení Tripitaka. Dramaturgická linka Káznice zahrnuje prohlídky, pamětnické a pietní akce; Káznice inspiruje nabízí především rozličné umělecké aktivity, převážně takové, které nějak invenčně pracují s prostorem a využívají jeho jedinečnost, genius loci; Káznice se proměňuje zaznamenává a podporuje reflexi objektu a života v něm; pod linku Káznice spojuje budou patřit především akce komunitního charakteru včetně pravidelných uměleckých a zájmových dílen. Pátá linka s názvem Káznice (nás) zahrnuje duchovní, rozvojové a meditativní aktivity využívající skutečnosti, že káznice je vhodným místem k zastavení, vnímání hlubších souvislostí, duchovní oázou v neklidné čtvrti.

Důležitou charakteristikou konceptu je to, že neprotěžuje jednu vrstvu, pohled vůči jinému, ale má snahu vytvářet prostor pro různost a programovou diverzitu. TIC BRNO i Tripitaka podporují při sestavování programu spolupráci s rozmanitými subjekty. S některými, například Divadelní fakultou JAMU, Knihovnou Jiřího Mahena či Divadlem Polárka, již byla zahájena a bude pokračovat, další spolupráce jsou určitě vítány. „Nabízíme možnost zapojení v několika rovinách, od jednorázových pronájmů přes propojení v jednotlivých dramaturgických linkách až po dlouhodobé spolupráce. Ta se nám povedla nastavit s Divadelní fakultou Janáčkovy akademie múzických umění. Prostor vyhovuje kreativitě studentů a jsme schopní se domluvit i na velmi příznivých finančních podmínkách,“ doplňuje Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO. Své sídlo v káznici má nově také Paměť národa Jihomoravský kraj společnosti Post Bellum, která bude také participovat na programu v káznici inovativním přístupem k prezentaci historických témat. Výrazným „dodavatelem“ především komunitních aktivit je pak v káznici realizovaný projekt Barvy brněnského Bronxu.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony