Písek: Výstava Jitex 70

Národní podnik Jitex byl v Písku založen právě před 70 lety. Co vše vyráběl a jak ovlivňoval život lidí celého jihočeského regionu, mapuje nová výstava v Prácheňském muzeu. 

Hlavní rubrika: Jihočeský kraj
Rubriky: Jihočeský kraj
Datum: 1. března 2019 od 17:00 — 26. května 2019 do 17:00
Místo: Prácheňské muzeum Písek
Organizátor: Prácheňské muzeum
Web: www.prachenskemuzeum.cz/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

Jitex a Písek k sobě patří asi tak jako pivo a Plzeň. Továrna založená v roce 1949 v rámci industrializace jižních Čech zaměstnávala jen v Písku na dva tisíce zaměstnanců. Pletená móda se v areálu na břehu řeky Otavy plete a šije dodnes. Ve třicetitisícovém městě tak najdete jen málo rodin, které by nebyly nějak spojeny s textilním průmyslem. Velká jarní výstava v Prácheňském muzeu v Písku ukazuje, že se fenomén Jitexu netýká jen výroby, ale dalekosáhle zasáhl i do jiných oblastí. Návštěvník v termínu od 1. března do 26. května projde výrobou od přádelny, přes pletárnu, barevnu až po pracoviště šiček. Nahlédne i do pobočných závodů v sedmi dalších městech jihozápadních Čech (Bechyně, Horažďovice, Milevsko, Mirovice, Rožmitál pod Třemšínem, Týn nad Vltavou, Vodňany), do vyhlášené prodejny PPP nebo prolistuje zdigitalizovaný podnikový časopis Tvořič. Ukázka oblečení, které se podařilo shromáždit s pomocí veřejnosti, jistě vyvolá nejednu vzpomínku na život před rokem 1989.

Výstavu doprovodí edukační programy pro školy, komentované prohlídky či tematické trasy po městě, které připravují studenti místního gymnázia. Pro předem objednané exkurze je možné zajistit ve všední dny i prohlídku závodu. Završením doprovodných akcí pak bude muzejní noc s programem pro celou rodinu, která letos připadá na 24. květen.

Autorka textu: Klára Koubová