Pohlednice - poutní místo Vranov u Brna

Pohlednice - poutní místo Vranov u Brna

Pořad v souvislostech


Poutní místo Vranov u Brna
Audioarchiv
28. dubna 2017 Pohlednice Autor: Jana Beránková

a Duchovní centrum Řádu Nejmenších bratří svatého Františka z Pauly přibližuje P. Karel Hanslík OM. Pohlednice Vám posíláme vždy v pátek ve 13. 15 a v sobotu v 7. 45 hodin.

Kostel Narození Panny Marie na Vranově u Brna je jedním z nejvýznamnějších poutních míst na Moravě. Je zároveň farním kostelem vranovské farnosti. Kostel i hrobka Lichtenštejnů, která k němu přísluší, jsou společně se zbytkem původního kláštera chráněny jako kulturní památka České republiky.

Podle legendy se zde roku 1240 zjevila Panna Maria moravskému šlechtici Vilémovi, který (stižen oční vadou) zabloudil v hlubokém lese. Když se v úzkosti modlil k Matce Boží a prosil o záchranu, zjevila se mezi dvěma duby Svatá Panna a nejenže mu ukázala cestu, ale i uzdravila jeho oči. Soška Panny Marie v podobě, v jaké se zjevila, měla zůstat po zázraku mezi duby; Vilém pak nechal na místě postavit dřevěný kostelík, v němž sošku umístil. Místo rychle dosáhlo věhlasu, proto zde byl postaven zděný gotický kostel. Ani ten však poutníkům nedostačoval, proto roku 1630 majitelé panství, knížata z Lichtenštejnu, nechali vystavět kostel nový včetně klášterního komplexu paulánů.

Gotická plastika Panny Marie je jednou z nejvzácnějších památek tohoto druhu na Moravě. Je naprosto mimořádná i svým provedením - nejde o klasickou Madonu s Ježíškem, ale Svatá Panna je vyobrazena bez dítěte jako dívka líbezné tváře v modrém šatě, v postoji pokorné modlitby, s ne zcela sepjatýma rukama.

http://www.dc-vranov.cz

             Vranov_centrum            Vranovska_madona              Vranov_vez

 

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony