Pohlednice - 150 let Filipova

Pohlednice - 150 let Filipova

Pořad v souvislostech


150 let poutního místa Filipov
Audioarchiv
17. srpna 2018 Pohlednice Autor: Jana Beránková

představuje sborník, který z mezinárodní konference "150 let Filipova (1866-2016)" vydalo nyní po dvouleté přípravě Biskupství litoměřické.Sborník v česko-německé verzi a také poutní místo Filipov představuje archivář Mgr. Martin Barus.

Sedmi set stránkový česko-německý sborník byl představen veřejnosti na slavnosti konané v poutním kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově při jednom z koncertů XII. ročníku mezinárodního festivalu Varhanní duchovní hudba 2018 ve Filipově.

"Filipovské poutní místo je mnohovrstevným fenoménem, který se pokusila v jubilejním roce 2016 přiblížit odborná konference konaná v Krásné Lípě. Mimořádné milostné uzdravení Marie Magdaleny Kade z 13. 1. 1866 zhodnotili přispěvatelé z historické, teologické i medicínské perspektivy. Byl představen stavební vývoj baziliky, její liturgický rozměr, řeholní komunity, které se podílely a podílí na její správě, i význam jaký Filipov zaujímá v rámci česko-německých vztahů," uvedl generální vikář Biskupství litoměřického Mons. ICLic. Mgr. Martin Davídek.

Sborník "150 let Filipova (1866-2016)" obsahuje tištěné verze příspěvků z odborného setkání v roce 2016, a to v komplexní česko-německé jazykové podobě. Jeho součástí je také edice původních akt biskupské komise, která zkoumala uzdravení Marie Magdaleny Kade. Tento unikátní a dosud jen dílčím způsobem známý a využívaný pramen obsahuje autentická svědectví o událostech 13. 1. 1866 a přibližuje tak samotné počátky tohoto poutního místa. V edici je publikován původní německý text, který je opatřen paralelním současným českým překladem.

Jak nám pro Pohlednici dále sdělil archivář Mgr. Martin Barus,  sborník nabízí e-shop nakladatelství Mervart, je k dostání v knihkupecké síti Kosmas, v recepci Biskupství litoměřického a rumburské Lorety.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony