Zemřel kardinál Miloslav Vlk

Zemřel kardinál Miloslav Vlk
18. března 2017 Události Autor: Mariana Ambrožová

Ve věku 84 let dnes zemřel kardinál Miloslav Vlk. Na svém twittwerovém účtu o tom informoval pražský arcibiskup Dominik Duka. Vlk v posledních měsících trpěl rakovinou plic s metastázemi do kostí.

Vzkaz kardinála Dominika Duky na sociální síti Facebook:

Bože, přijmi duši svého pokorného služebníka, kardinála Miloslava Vlka, který dnes po těžké nemoci dobojoval svůj celoživotní zápas za lidskou svobodu a toleranci. Mílo, budeš mi lidsky i duchovně chybět (17.5.1932 - 18.3.2017).
*
Připojme se prosím k modlitbě za duši zemřelého: Odpočinutí lehké dej mu Pane a světlo věčné ať mu svítí, ať odpočívá ve svatém pokoji. Ať ve svém těle uvidí Boha, Spasitele svého. (Job 19,25-27).

Miloslav Vlk se narodil 17. května 1932 v jihočeské Líšnici. Po maturitě v roce 1952 nesměl dále studovat, pracoval v dělnické profesi a absolvoval vojenskou službu. Během částečného politického uvolnění byl přijat na Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy v oboru archivnictví, jemuž se po promoci v roce 1960 věnoval. O čtyři roky později zahájil Miloslav Vlk bohosloveckou formaci v litoměřickém semináři a v roce 1968, ve svých 36 letech přijal kněžské svěcení. Tehdejší českobudějovický biskup Josef Hlouch ho jmenoval svým sekretářem. Komunistické úřady na začátku 70. let Vlka překládaly do odlehlých venkovských farností a nakonec mu odňaly státní souhlas - pozdější kardinál se živil jako umývač oken, jak zachytili jeho životopisci, a později jako archivář státní banky. Pastoraci vykonával tajně mezi malými skupinami věřících, a to až do začátku roku 1989, kdy mu byl navrácen státní souhlas a začal působit ve farnosti Železná Ruda. Brzy po pádu totality ho papež Jan Pavel II. jmenoval českobudějovickým biskupem, svěcení Miloslav Vlk přijal 31. března 1990 v katedrále svatého Mikuláše v Českých Budějovicích. O rok později byl povolán na pražský arcibiskupský stolec a roku 1994 také do kardinálského sboru, v němž se účastnil v roce 2005 konkláve s volbou papeže Benedikta XVI. Kardinál Vlk byl několik let předsedou České biskupské konference a v letech 1993 až 2001 také předsedou Rady Evropských biskupských konferencí. Z úřadu pražského arcibiskupa odešel v roce 2010 a i v penzi se aktivně podílel na životě domácí i světové katolické církve - účastnil se mimo jiné loňského Světového setkání mládeže v Krakově nebo papežské návštěvy ve Švédsku.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony