Vybíráme z událostí 18. května 2018

18. května 2018 Události Autor: Pavel Chaloupka

Stručný přehled událostí očekávaných v pátek 18. května 2018.

Německá kancléřka Angela Merkelová se dnes v ruském Soči se sejde s prezidentem Vladimirem Putinem.

V Bratislavě pokračuje mezinárodní konference o budoucnosti Evropského společenství „Globsec“. Jedním hlavních témat je myšlenka takzvané vícerychlostní unie. Program zahrnuje také panel věnovaný středoevropským zemím tzv. visegrádské čtyřky (, do které kromě České republiky a Slovenska patří také Maďarsko a Polsko).

Po celém Česku proběhne den firemního dobrovolnictví „Give & Gain Day“. V jeho rámci budou stovky firemních dobrovolníků společně pomáhat  neziskovému sektoru.

Hradec Králové odpoledne čeká národní zahájení Festivalu muzejních nocí. Do přehlídky, která potrvá do 9. června, se po celém Česku zapojí řada míst a kulturních institucí. Například ve Zlíně bude návštěvníky mezi jednotlivými stanovišti vozit historický autobus. Vybírat lze na stránkách www.muzejninoc.cz.

Padesátému výročí ustavení České národní rady je věnována odborná konference "Česká národní rada. Kořeny a tváře národního parlamentu." Hostí ji Poslanecká sněmovna. V senátu pak proběhne seminář "Odstraníme dluhové pasti?".

Ekonomická fakulta Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava pořádá 4. ročník mezinárodní vědecké konference o evropské integraci ICEI 2018.

Program svatojanské pouti v Železném Brodu nabízí dnes v jejím předvečeru setkání s prezidentem České křesťanské akademie Tomášem Halíkem. Jeho přednášce a následné besedě na téma "Populismus - nemoc naší doby" bude od 18:15 patřit tamní kulturní centrum Kino. P. Halík bude celebrovat zítřejší poutní mši u kostelíčka svatého Jana Nepomuckého na Poušti.

Vzpomínku na františkána P. Bonaventuru Boušeho, kněze, který oslovil a ovlivnil zvláště v období Pražského jara nemalou část katolíků i evangelíků a od jehož narození ve středu uplynulo 100 let, nabídne večerní bohoslužba u Panny Marie Sněžné v Praze. Sloužit ji bude biskup Václav Malý.

Církev se dnes naposledy rozloučí s P. Karlem Veselým. Tento doposud nejstarší kněz královéhradecké diecéze zemřel po šestapadesátileté službě ve věku 99 let. Pohřební liturgie začne v 9.30 v kapli řeholního domu v Janově-Mendryce a v 15 hodin v kostele svatého Petra a Pavla ve Žlunicích.

"Místo naší vědy v Evropě a ve světě" to je titul dopoledního diskusního fóra v Evropském domě v Praze.

Z programu mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro vybíráme koncert Varšavské filharmonie. Ta v Obecním domě nabídne také světovou premiéru skladby Ultramarine Michala Nejtka.

Do Břevnovského kláštera je na večer připraveno zahájení dvoudenní charitativní benefiční akce „Motolice Motol“. Její výtěžek poputuje Nadaci Národ dětem.

Vrchlabské oslavy dnes upomínají na 55. výročí založení KRNAPu.

  1. výročí nálezu keltské opukové hlavy u Mšeckých Žehrovic je věnován Den s Kelty v Novém Strašecí.

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích dnes nabízí Utajený koncert. Pořadatelé k němu posluchače odvezou na předem neznámé místo.

Vlastivědné muzeum Olomouc zve na koncert k nedožitým 75. narozeninám olomouckého rodáka, divadelníka Pavla Dostála. Od 18:30 na něm vystoupí Richard a Sandra Pogodovi s kapelou či herec Jan Kanyza.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony