Vybíráme z událostí 13. března 2018

13. března 2018 Události Autor: Pavel Chaloupka

Stručný přehled událostí očekávaných v úterý 13. března 2018.

Svět si připomíná 5. výročí zvolení argentinského kardinála Jorgeho Maria Bergoglia papežem. Jako následník apoštola Petra si zvolil jméno František. Polští biskupové se dnes za něj budou společně modlit ve varšavské Svatyni Boží Prozřetelnosti.

V mohučské katedrále bude odpoledne vystavena rakev s tělem kardinála Karla Lehmanna.

V druhý den plenárního zasedání Evropského parlamentu (ve Štrasburku) bude mimo jiné představen návrh na vyjednávací pozici EP ohledně nového víceletého finančního rámce unie.

Ve funkci bavorského ministerského předsedy dnes končí Horst Seehofer. Zastával ji od října 2008.

Nepálský parlament má zvolit nového prezidenta.

Rakousko si připomíná 80. výročí takzvaného anšlusu, připojení země k nacistickému Německu.

Věřitelé zadlužené Nemocnice svaté Alžběty na pražském Albertově posoudí nabídku nového zájemce o převzetí.

V prostorách Senátu začne dopoledne seminář o snižování administrativní zátěže. Zástupci samospráv, senátoři, poslanci a další hosté budou hovořit o možnostech eliminace administrativní zátěže obcí a měst, která narůstá mj. v důsledku nové směrnice o ochraně osobních údajů nebo dalších zákonů a kontrolních povinností samospráv.

O druhé odpolední začne hodinový protest řidičů čtyř pražských dispečinků taxislužeb. Jízdou kolem budovy magistrátu chtějí hlavní město přimět, aby plně využívalo možnosti postihu řidičů alternativních přepravců. Taxikáři takto protestují každodenně od 5. března.

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava pořádá největší veletrh pracovních příležitostí v Moravskoslezském kraji Kariéra PLUS.

Americký křesťanský publicista, spisovatel a bloger Rod Dreher zamíří dnes v rámci své návštěvy Česka do Prahy. Setkání s autorem knihy „Benediktova cesta“ bude od 19 hodin patřit Sál kardinála Berana v Arcibiskupském paláci.

Ekologická sekce České křesťanské akademie zve na besedu o dolním Labi a záměrech stavět na něm jezy. Setkání s předsedou správní rady Přátel přírody Marianem Páleníkem bude od 17:30 patřit přízemí pražského kláštera Emauzy.

Olomoucké Centrum pro rodinný život pořádá další z pravidelných „Setkání žen na cestě života“. Program na téma „Kuchyně – srdce rodiny?“ začne ve farním domě na Mlčochově ulici v 16 hodin.

V Českých Budějovicích začíná jarní cyklus Akademických půlhodinek. V celkem osmi přednáškách představí odborníci z Biologického centra Akademie věd a Jihočeské univerzity pestrou směs témat z nejrůznějších vědních oborů. Přednášky se začátkem o úterní čtvrté odpolední bude takto nově Jihočeské muzeum. Dnes to bude povídání Jindřicha Šrajera z Teologické fakulty o sociální encyklice papeže Pavla VI. Populorum progressio.

Volnočasový klub pro seniory a osoby se zdravotním postižením Včela v Bystřici nad Pernštejnem pořádá „Velikonoční prodejní výstavu“ výrobků uživatelů této charitní služby a denního stacionáře Rosa.

Na pardubickém zámku se otevírá výstava přibližující vznik a vývoj řady měn v Evropě 16. století „Od stříbrného českého tolaru k americkému dolaru“.

Kabinet v demisi má dnes na programu výjezdní zasedání v Liberci. Premiér Andrej Babiš by chtěl navštívit i Harrachov a jednat tam o budoucnosti skokanských můstků.

Začíná čtvrtfinálová část play-off nejvyšší hokejové soutěže. Dnes má na programu první utkání sérií Vítkovice – Kometa a Třinec – Pardubice.

České sledgehokejisty (parahokejisty) čeká dnes na 12. zimní paralympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu zápas s reprezentací Japonska. (Fandit můžete od 11. dopolední.)

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony