Vermouzek: Podpora církví národním parkům je logická

Vermouzek: Podpora církví národním parkům je logická
17. února 2017 Události Autor: Petr Pospíšil

Ochránci přírody evropských zemí se zastali českých národních parků. Některé organizace oslovili české poslance, aby podpořili původní verzi novely zákona o ochraně přírody. Před časem ji podpořilo i vedení Českobratrské církve evangelické.

Všechny významné nevládní organizace ze sousedního Slovenska, zabývající se ochranou přírody, poslaly zdvořilý apel našim poslancům, aby nedopustili ohrožení českých národních parků změnami v novele zákona o ochraně přírody, které v lednu navrhl Senát. „Hlavní problém spočívá v tom, že senátoři výrazně rozšířili cíle národních parků, mezi které nově patří i rozvoj území, rozvoj obcí. Bude tedy velmi těžké rozhodnout co je opravdu důležité“, sdělil Proglasu své stanovisko ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. Pokud poslanci senátní novelu schválí, budou ochránci přírody opět usilovat o rychlou změnu. „Byla by to opravdu špatná věc pro naši přírodu, pro naše národní parky. Budeme se snažit co nejrychleji prosadit jeho změnu do podoby, která bude přijatelná“, nastínil případné kroky Vermouzek.

Odpůrci senátního návrhu rovněž upozorňují, že přijetí novely by umožnilo lovit veškerou zvěř, budovat přehrady, asfaltovat nové cesty nebo převést lesy do režimu hospodářského využití, kde bude umožněna těžba dřeva. Otevřelo by také cestu k nové masivní výstavbě.

V Česku podepsalo výzvu poslancům k zamítnutí návrhu za tři týdny už přes 26 tisíc lidí, další podpisy dále přibývají. Výzvu nedávno podpořilo i vedení Českobratrské církve evangelické. „Já myslím, že je vidět na podpoře z mnoha stran včetně církví, že příroda je skutečně věc, která nás spojuje bez ohledu na vyznání, na sociální postavení. Příroda je něco, co všichni potřebujeme a proto je naprosto logické, že i církve se staví za její ochranu“, poznamenal Zdeněk Vermouzek.

Poslanci budou o novele zákona hlasovat v úterý 21. února 2017.

(Foto ilustrační)

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony