V Česku se konaly vzpomínkové akce k výročí Mistra Jana Husa

V Česku se konaly vzpomínkové akce k výročí Mistra Jana Husa
6. července 2018 Události Autor: Filip Breindl

V Betlémské kapli v Praze, na hradě Točníku a na dalších místech dnes proběhly vzpomínkové akce k odkazu Mistra Jana Husa, kněze a církevního reformátora upáleného před 603 lety po výroku kostnického koncilu.

V jihočeském Husinci četl herec Vladimír Javorský, představitel Jana Husa v hraném dokumentu Cesta bez návratu, z jeho dopisů z Kostnice. "To byl vynikající výkon. V zahradě (Husova) rodného domku jsme se setkali přímo s Mistrem Janem," řekla husinecká starostka Ludmila Pánková. Ve zdejší modlitebně Církve bratrské, která se nachází vedle Husova rodného domu, se uskutečnila ekumenická bohoslužba za účasti zástupců římskokatolické či československé husitské církve. "Hlavní slovo bylo zaměřené na vztah Husa k bibli, která určovala jeho život, jeho jednání a která ho dovedla k tomu, že za pravdu nakonec i položil život," uvedl kazatel místního sboru Církve bratrské Pavel Fér. Církev bratrská v Husinci působí od roku 1892, kdy koupila stodolu u Husova domu. Během roku ji přebudovala na byt a modlitebnu. V sousedním památníku, který je ve správě Církve československé husitské, přibyla expozice pro děti přibližující život Mistra Jana pomocí obrázků. 

Zástupci politické scény včetně předsedy Senátu Milana Štěcha nebo vicepremiéra Jana Hamáčka, představitelé Karlovy univerzity a křesťanských církví se účastnili bohoslužby v Betlémské kapli v Praze, kde Hus na začátku 15. století kázal. Shromáždění předsedal patriarcha husitské církve Tomáš Butta. Štěch řekl, že ho na Husově učení vždy nejvíc zaujala pokora pražského kněze před vírou a před pravdou. "Jan Hus psal a kázal o tom, že jakákoliv vrchnost nemá právo na svou vládu, žije-li v hříchu a nežije v pravdě. Nejsou tato slova stále aktuální? Myslím, že mají stejnou váhu jako před 600 lety," prohlásil v Betlémské kapli předseda Senátu.

Anežka Wiewiorková

Svátek má: sv. Makrina / Čeněk

Moderuje: Anežka Wiewiorková
NyníTřikrát z Proglasu
Píseň: Sleeping (2004); Interpret: Hansard Glen; Album: Hansard Glen: Live Radio Proglas 2004
08:00Zprávy ČRo Dvojka
08:05Písničky
08:45Radio Vatikán včera
09:00Vážná hudba
09:15Nejen chlebem (TWR)
09:30Mezi slovy

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony