Třinecký farář: Kříž na spáleništi kostela je znamením naděje

Třinecký farář: Kříž na spáleništi kostela je znamením naděje
8. srpna 2017 Události Autor: Petr Pospíšil

Třinecký farář P. Kazimierz Plachta byl podle svých slov na místě požáru kostela ze 16. století dříve než hasiči. Vzbudil jej požární alarm. Skutečnost, že kostel shořel a kříž zůstal bez poškození, je podle něj znamením naděje.

Podle farářových slov byl kostel zapálen velmi důkladně. V těsné blízkosti kostela stále stojí nepoškozený kříž. „Pán Bůh nám v tom dal dobrou zprávu, když zůstal kříž - symbol naděje. Je to bolestné, ale ne tragické, ne beznadějné. Tak to vnímáme. Kříž, za nímž jsou vidět trosky kostela. Skrze kříž do nebe, jak to často opakujeme. Také skrze tento kříž chceme vidět ty trosky. I z tohoto popela Bůh vzkřísí. Tomu věříme a v to doufáme, za to se modlíme. Takže není to beznadějné, není to tragédie“, komentuje událost P. Kazimierz

Nový kostel Božího těla v Třinci-Gutech bude opět postaven z dubového, jedlového a smrkového dřeva, které dodají biskupské lesy. Těžba by měla začít ještě letos v zimě, stavba pak příští rok na podzim. Hotovo by mohlo být na jaře 2019. Náklady se odhadují na 20 milionů korun. Biskupství, které je vlastníkem, už nechalo vypracovat projekt.

Na obnovu dřevěného kostela Božího těla v Třinci-Gutech mohou ode dneška až do neurčita zájemci přispívat do veřejné sbírky, kterou vyhlásila tamní radnice. Své dary mohou lidé zasílat na zvláštní účet číslo 7657654/0300 zřízený u Československé obchodní banky.

Třinecká starostka Věra Palkovská už v pondělí řekla, že peníze, které se na účtu sejdou, budou sloužit pouze na obnovu vzácného kostelíku z 16. století. Sbírka podle ní nebude mít žádný finanční limit.

Foto: Pavel Siuda

Anežka Wiewiorková

Svátek má: sv. Makrina / Čeněk

Moderuje: Anežka Wiewiorková
NyníTřikrát z Proglasu
Píseň: Every Teardrop Is A Waterfall (2011); Interpret: Coldplay; Album: Coldplay: Every Teardrop Is A Waterfall/singl
08:00Zprávy ČRo Dvojka
08:05Písničky
08:45Radio Vatikán včera
09:00Vážná hudba
09:15Nejen chlebem (TWR)
09:30Mezi slovy

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony