Spor o mariánský sloup se dostal před pražské zastupitele

Spor o mariánský sloup se dostal před pražské zastupitele
14. září 2017 Události Autor: Filip Breindl

Pražští zastupitelé projednávají dvě petice týkající se obnovení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí, jedna z nich žádá nepovolit stavbu, druhá chce její uskutečnění. Obě mají kolem tisíce signatářů. Barokní památku strhl v roce 1918 dav ničící symboly habsburské nadvlády nad českými zeměmi.

Magistrát v současnosti řeší odvolání proti rozhodnutí první městské části, aby na místě sloupu vyrostla jeho replika vyrobená sochařem Petrem Váňou, jenž v dnešní rozpravě před zastupiteli sloup označil za symbol smíření. Petiční akci proti obnovení sloupu organizovali zástupci Církve československé husitské, podpořily ji další iniciativy a sdružení, jménem petičního výboru vystoupila před pražskými zastupiteli spisovatelka Lenka Procházková. "Sloup byl bořen s tím, že se boří symbol netolerance, symbol totality, symbol náboženského útlaku a to je ten důvod, proč v současnosti nepodporujeme obnovu toho sloupu. Podle nás získal tuto protireformační symboliku, a to v celé linii Jan Hus - utrakvisté - Jednota bratrská - Jan Ámos Komenský," uvedla za iniciátory petice Hana Tonzarová. Podle Karla Kavičky ze Společnosti pro obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí debatu stále poznamenávají určitá klišé. "Už máme přístup k takovým historickým materiálům, že se můžeme na tu skutečnost dívat trochu jinak, než byl pohled Aloise Jiráska, který mnozí přebrali a stále jej obhajují," podotkl k tomu Kavička. Dodal, že stejně jako v případě Jana Husa lze tyto rozpory mezi tuzemskými křesťany překonat nezaujatým dialogem podpořeným poznatky historiků a vůlí ke smíření a odpuštění. "Máme-li spolupracovat, musíme si odpustit. Ukázal nám to papež Jan Pavel II., když v Husově případu požádal o odpuštění. Odpustit si a jít společně dál. Stále se dohadujeme a nedokážeme se usmířit a spolupracovat. Příčina je v tom, že jsme si dosud nedokázali odpustit," uvedl Karel Kavička, který za nadějné pokládá shodu tuzemské ekumeny na vytvoření společné historické komise zkoumající pobělohorskou dobu.

Aktualizováno 15.9. 2017:   Pražští zastupitelé přijali usnesení, ve kterém vyjádřili nesouhlas s obnovením mariánského sloupu na Staroměstském náměstí a nařídili radě hlavního města učinit právní kroky k rozvázání dosavadních smluvních závazků. Společnost pro obnovu sloupu měla od července souhlas první městské části s umístěním kopie původní barokní plastiky.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony