Praha 1 nechala odstranit kámen připomínající Mariánský sloup

Praha 1 nechala odstranit kámen připomínající Mariánský sloup
8. června 2018 Události Autor: Filip Breindl

Po necelém měsíci odvezly pražské technické služby ze Staroměstského náměstí více než třítunový kámen, který na místo, kde do roku 1918 stál barokní sloup, ručně přivlekli na závěr mariánské pouti Prahou zastánci jeho obnovy. O odstranění rozhodl úřad městské části Praha 1. Kámen patří tvůrci repliky sloupu, sochaři Petru Váňovi, který na ní chce z tohoto bloku vytvořit sochu anděla.

Uplynulých 27 dní označil za výtvarný happening upozorňující na památku zničenou před sto lety protikatolicky naladěným davem. "Prožil jsem určitou euforii všech lidí, kteří se na tom podíleli a fandili tomu. Každé ráno se tam objevily nové květiny," popsal Petr Váňa, který Proglasu řekl, že zatím neví, kde kámen skončil. "Budu usilovat o postavení Mariánského sloupu," odpověděl se smíchem na otázku, zda se bude snažit o navrácení sochařského materiálu, aby mohl pokračovat v práci. "Pokud se o kámen majitel přihlásí, bude mu vydán po zaplacení nákladů spojených s odvezením kamene," uvedla mluvčí pražské Technické správy komunikací Barbora Lišková.

K stržení barokního sloupu došlo v listopadu 1918 protikatolicky naladěným davem, jemuž četnictvo zabránilo v ničení sochařské výzdoby Karlova mostu. Snahy o obnovu vyvolávají nesouhlasné reakce v některých nekatolických církvích. Pražský magistrát loni zrušil souhlas k umístění repliky na Staroměstském náměstí, který dříve vydala první městská část. "Tohle byl výtvarný čin, na kterém spolupracovalo obrovské množství lidí. Spojili se v radosti a nadšení a já věřím, že je to první kapka a vlastní dílo, Mariánský sloup, může být zrovna tak radostný a pro spoustu lidí povznášející umělecký a duchovní zážitek," uvedl Petr Váňa.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony