Praga Haiti zřídí v Beie de Henne trvalou základnu

Praga Haiti zřídí v Beie de Henne trvalou základnu
13. dubna 2017 Události Autor: Petr Pospíšil

Po šesti týdnech na Haiti se do vlasti vrátil tým rozvojového projektu Praga-Haiti. V karibské zemi kromě jiného kontrolovali, případně opravovali, dříve vybudované studny a dále zaměřili a připravili pozemek pro výstavbu trvalé základny ve vesnici Beie de Henne.

Ta by měla poskytovat technické zázemí, dílny, garáž, kanceláře, ale například i kuchyni a jídelnu. Technik a architekt zodpovědný za projekt výstavby základny Petr Vacek Proglasu řekl, že základna by měla přispět i k větší samostatnosti Haiťanů. „Zároveň se stavbou pro projekt Praga Haiti bychom chtěli společně ve spolupráci s farností a městem Beie de Henne vybudovat malé technické učiliště, které by mělo fungovat společně se školou. Zde by žáci po vystudování základní školy dostali příležitost naučit se základní řemesla nebo technologické dovednosti tak, aby v budoucnosti našli lepší uplatnění na trhu práce“, uvedl Vacek.

Pracovníci projektu takto chtějí zlepšit kvalitu života v jednom z nejchudších regionů Haiti. Také proto v oblasti uskutečňují projekty drobné pomoci. Po dobu mise například zaměstnávají místní obyvatele, realizují projekce letního kina pro děti, či sázejí stromy. „Při této misi jsme nakoupili několik sazenic stromů, zejména manga, protože mango je odolný strom a trvale dokáže přinášet ovoce a potom kokosové palmy. Tyto stromy jsme ve spolupráci s Haiťany zasadili. V budoucnosti bychom chtěli, aby díky základně došlo k výsadbě stromů. Je to velký úkol, protože tam například není ani zemina, takže je potřeba ji začít vytvářet“, doplnil Vacek.

Podle jeho slov je snahou udržet vodu v krajině. „Dlouhodobé odlesňování a vykácení stromů kvůli potřebě tvářit dřevěné uhlí vedlo k tomu, že v krajině nic neroste a na všechno sedá žlutý prach. Ten problém je už natolik rozsáhlý, že bude trvat generace, než se z toho Haiti vzpamatuje. Nicméně je potřeba začít. Čím dříve, tím lépe“, upozorňuje.

Český rozvojový projekt na Haiti působí od roku 2008, zaměřuje se na dlouhodobou pomoc na severozápadě ostrova. Od roku 2010 se skupině podařilo vybudovat třicet studní pro asi 30 tisíc obyvatel.

Praga_haiti_studna

Jan Novotný

Svátek má: sv. Anselm / Alexandra

Moderuje: Jan Novotný

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony