Po úmrtí vojáků pomáhají pozůstalým i armádní kaplani

Po úmrtí vojáků pomáhají pozůstalým i armádní kaplani
6. srpna 2018 Události Autor: Filip Breindl

Zvony svatovítské katedrály a dalších pražských kostelů by měly ve středu doprovodit přílet ostatků tří českých vojáků, kteří přišli o život po včerejším sebevražedném útoku v Afghánistánu. Uvedl to kardinál Dominik Duka ve své kondolenci.

„Ujišťuji jejich blízké a přátele o naší modlitbě a lidské solidaritě, spolu s díky za jejich ochotu bránit hodnoty naší civilizace a kultury,“ napsal pražský arcibiskup Duka s tím, že na letištní ploše ve středu proběhne pietní akt za padlé vojáky Martina Marcina, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka, příslušníky 42. mechanizovaného praporu v Táboře. Finanční sbírku pro pozůstalé rodiny vyhlásil Vojenský fond solidarity, potrvá do konce srpna. Armádní duchovní služba zajišťuje kontakt kaplanů s příbuznými a je ve spojení také s jednotkou v Afghánistánu, sdělil Proglasu hlavní armádní kaplan, katolický kněz Jaroslav Knichal: "Kaplan či psycholog vyjíždějí s velitelem oznamovat příbuzným tu událost. S rodinou komunikují, snaží se nabídnout pomoc. Domlouvá se přílet ostatků a další věci spojené s rozloučením. Kaplan to prožívá s tou rodinou od samotného počátku a není to tak, že by po pohřbu jeho úloha skončila. Ta je dlouhodobějšího charakteru tak, aby kdykoli rodina potřebovala kontaktovat armádu či něco vyřešit, jí byl kaplan k dispozici," vysvětluje plukovník gšt. Knichal. Na základě svých zkušeností s armádními misemi popisuje úloha kaplana u jednotky, jejíž členové přišli o život: "Od kaplanů se v takové chvíli očekává, aby byli stále v kontaktu s vojáky a hovořili s nimi o tom, co prožívají, aby se všechny emoce pojmenovaly, aby se to nějak uchopilo. Možná někdo opravdu potřebuje se vyplakat, někdo zase sdělit nějakou drobnost. Každé slovo a věta je důležitá, aby se dostala ven, aby vojáci mohli dát na sto procent plnit své úkoly, ke kterým jsou postaveni. Jak znám vojáky, oni to i přes takovou těžkou, tragickou situaci zvládnou, dokážou své úkoly znovu zvládnout," uzavírá P. Knichal.

Celý rozhovor s ním přineseme v pátečním magazínu Všimli jsme si (10. srpna 2018 od 16 hodin, repríza v sobotu v 11.05). 

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony