Ostatky kardinála Berana přivítá píseň provázející jeho návrat z Dachau

Ostatky kardinála Berana přivítá píseň provázející jeho návrat z Dachau
13. dubna 2018 Události Autor: Filip Breindl

Pražské arcibiskupství zveřejnilo podrobnosti k převezení ostatků kardinála Josefa Berana k pohřbení v katedrále svatých Víta, Václava a Vojtěcha. Rakev přiveze příští pátek 20. dubna z Říma vládní speciál, během jehož přistání v 18 hodin mají na výzvu biskupů vyzvánět kostelní zvony v celé zemi. Na svátek svatého Vojtěcha 23. dubna proběhne uložení ostatků do sarkofágu v kapli sv. Anežky v katedrále.

Při uvítacím ceremoniálu zazní modlitba vojenského kaplana a píseň Čechy krásné, Čechy mé, která provázela návrat Josefa Berana z nacistického koncentračního tábora v Dachau. "Uvítací projev občana českého státu pronese předseda Senátu Milan Štěch, zazní státní hymna, ostatky budou přeneseny do pohřebního vozu a autokolona vyrazí do Dejvic," uvedl arcibiskupský ceremonář Vojtěch Mátl.

Současný hrob ve svatopetrské bazilice, kde byl kardinál Beran po smrti v lednu 1969 uložen na přání papeže Pavla VI., bude zrušen, deska by měla spočinout v Plzni, rodišti kardinála Berana. Jeho nástupce na pražském stolci, kardinál Dominik Duka komentuje naplnění závěti a převezení ostatků necelých 50 let po smrti arcibiskupa vypovězeného komunisty do exilu: "Kardinál Beran se vrací, ale stoupenci této diktatury jsou v Parlamentu České republiky, přestože tento parlament také schválil zákon o zločinnosti obou totalit. Proto se domnívám, že návrat kardinála Berana (...) je v duchu záchrany a obnovy jak duchovního, tak i politického života," uvedl kardinál Duka.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony