Očekávané události středy 5. července

Očekávané události středy 5. července
5. července 2017 Události Autor: Jana Lokajová

Přinášíme výběr očekávaných událostí slavnosti sv. Cyrila a Metoděje

Na nádvoří před velehradskou bazilikou věřící prožijí Národní pouť se slavnostní poutní mší svatou. Hlavním celebrantem a kazatelem bude prefekt Kongregace pro biskupy kardinál Marc Ouellet, koncelebrovat budou čeští i zahraniční biskupové.

Světové společenství reformovaných církví, které sdružuje 80 milionů křesťanů,  se dnes v německém Wittenbergu samostatným dokumentem připojí k deklaraci o ospravedlnění, podepsané v roce 1999 katolíky a luterány. Papežskou radu pro podporu jednoty křesťanů zde zastoupí Mons. Brian Farrell a vedoucí západní sekce dikasteria P. Avelino Gonzalez. Při události, která se uskuteční v Městském kostele Panny Marie, podepíše společenství reformovaných církví také dohodu se Světovou luterskou federací, která zmíní tragédii rozdělení církví a zaváže se k dalšímu pokračování na cestě k jednotě.

Večerní mší svatou na brněnském výstavišti začne Katolická charismatická konference.

V Nitře se uskuteční slovenská Národní pouť. Během slavnostní mše svaté zazní modlitba zasvěcení Slovenska Božskému Srdci Ježíšovu a Neposkvrněnému Srdci Panny Marie.

Ve Štrasburku bude otevřena rekonstruovaná budova europarlamentu, která nese jméno bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla. Zúčastní se žena někdejší hlavy státu Dagmar Havlová a předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Karel Schwarzenberg.

V Haagu začne zvláštní soud pro válečné zločiny spáchané členy povstalecké UÇK během ozbrojeného konfliktu v Kosovu koncem 90. let.

Schůzka Ministři zahraničí států Perského zálivu a Egypta se sejdou v Káhiře. Měli by rozhodnout o dalším postupu v přístupu ke Kataru. Země s ním před měsícem přerušily diplomatické styky kvůli údajné podpoře terorismu.

Na 1330 obcí České republiky i Slovenska uctí památku příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu vyvěšením moravské vlajky.

V předvečer oslaví husitská farnost v Mirovicích bohoslužbu za Mistra Jana Husa, při které bude požehnána nová ikona Jana Husa a Jeronýma Pražského, kterou namalovala pravoslavná autorka Jana Baudišová.

Dnes skončí Vzdělávací summit o míru, který organizuje Hebrejská univerzita v Jeruzalémě. Hostí 40 izraelských a palestinských studentů spolu s náboženskými a akademickými představiteli 19 zemí světa.

V Mikulčicích na Hodonínsku se koná Cyrilometodějská pouť na Podluží. Připomínka a oslava sv. Cyrila a sv. Metoděje v místech, kde také působili.

Brněnské společenství kapucínských terciářů se vydá na křížovou cestu do Chudčic. Ráno odjedou přes Brněnskou přehradu a projdou křížovou cestu Tři kříže, zastaví se také u studánky Panny Marie.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony