Noc kostelů a další události pátku 25. května

25. května 2018 Události Autor: Mariana Ambrožová

V Česku, Slovensku, Rakousku ale i Estonsku se koná Noc kostelů. Program pro tuto příležitost u nás připravilo přes 1500 kostelů a modliteben. Například v Ústí nad Orlicí je na 19. hodinu naplánováno otevření parku u kostela a Meditační kaple svatého Jana Pavla II. Letos nově se pro veřejnost otevře také Kaple svatého Ducha v Radiu Proglas.

V pátek 25. května očekáváme i další události:

V Evropě začínají platit nová pravidla ochrany osobních údajů. Takzvané GDPR má podle jeho tvůrců pomoci lidem hájit jejich práva proti zneužívání osobních dat. Nařízení se týká veřejných institucí a firem, které nakládají s osobními údaji svých zákazníků nebo zaměstnanců.

Počtvrté za poslední čtyři desetiletí hlasují voliči v Irsku o možné změně legislativy týkající se potratů. Ty jsou nyní v zemi povoleny pouze v případech, kdy je ohrožen život matky.

„Čas re/vize“ je motto dvoutýdenního festivalu Meeting Brno, který se bude věnovat zmapování zásadních historických momentů století československého a posléze českého státu.

V Kdousově se lidé rozloučí s paterem Františkem Puchnarem, který v devadesátých letech tři roky vykonával funkci spirituála v olomouckém Arcibiskupském kněžském semináři a poté působil ve farnosti Třebíč - zámek.

Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež ve Zlíně nabídne 300 filmů z 55 zemí, z toho 169 snímků je soutěžních. Hlavním tématem je československý film pro děti a mládež u příležitosti sta let české státnosti a 120 let československé kinematografie. Nebude chybět ani rakouské filmové okénko. Festival potrvá do 2. června.

Na hradě Roštejn na Jihlavsku si budou moci návštěvníci poprvé prohlédnout opravenou kapli sv. Eustacha.

Ve Vlčnově začíná třídenní program Jízdy králů. Hlavní část tradice, zapsané do seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO, je plánována na neděli.

Jízdě králů na Hané se pak bude věnovat vlastivědné muzeum v Olomouci, které otevírá tematickou výstavu. Návštěvníci se seznámí i s legendami a pověstmi, které tento obyčej na Hané provázejí.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony