Na Týnský chrám se vrací symbol kalicha

Na
15. srpna 2017 Události Autor: Štěpán Havlíček

Na Týnský chrám v Praze se vrací symbol kalicha. Průčelí zdobil v době, kdy se k bohoslužbám v tomto kostele scházeli utrakvisté. V Týnském chrámu působil například Jan Rokycana a další Husovi žáci. Po roce 1620 kostel opět získala katolická církev a model kalicha byl odstraněn. O návratu tohoto symbolu nyní rozhodla Česká biskupská konference. Kalich vyjadřuje úctu k tajemství Eucharistie, a zároveň poukazuje na snahu o ekumenický dialog mezi církvemi a na touhu omluvit se za křivdy spáchané v době náboženských bojů.

Doklady o původní podobě kalicha na Týnském chrámu se nedochovaly, proto byl zvolen nový návrh z ateliéru architekta Petra Malínského. Zkušební maketa byla na průčelí kostela umístěna minulý týden.

"Zhruba na konci srpna se sejde odborná komise, kde budou jak zástupci magistrátu a Národního památkového ústavu, tak i zástupci vlastníka. Měl by být přítomen pan kardinál Dominik Duka, možná i někteří zástupci ekumeny a další odborníci, kteří se vyjádří k této maketě. Po jejím odsouhlasení, případně po nějakých připomínkách, by měl být z měděného plechu zhotoven definitivní model, který by byl osazen na průčelí Týnského chrámu jako ekumenické gesto České biskupské konference i třeba ve vztahu k té nelehké době náboženských bojů za časů utrakvismu," řekl Proglasu pastorační asistent týnské farnosti Štěpán Filipec.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony