Na pohřbu kardinála Meisnera bude kázat maďarský primas Erdö

Na pohřbu kardinála Meisnera bude kázat maďarský primas Erdö
11. července 2017 Události Autor: Filip Breindl

Kazatelem při sobotním pohřbu kardinála Joachima Meisnera v Kolíně nad Rýnem bude maďarský primas, kardinál Peter Erdö. Oznámilo to místní arcibiskupství s tím, že jde o vyjádření vazby zesnulého k pronásledované církvi v zemích střední a východní Evropy za komunistické totality.

"Pamatujeme jeho snahu materiálně pomoci české církvi v nejrůznějších nouzových situacích, ale totéž bylo z jeho strany i směrem ke Slovensku, Polsku a dalším zemím," potvrzuje generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl, který byl s kardinálem Meisnerem v kontaktu například jako duchovní správce Svaté Hory u Příbrami v roce 1999, kdy kolínský arcibiskup podporoval celostátní setkání mládeže na tomto poutním místě.  "Setkání s ním pro mě bylo obdarováním, protože to byl vždycky impuls k tomu stát se lepším člověkem, lepším křesťanem, lepším knězem. Byl to člověk, který se opravdu modlil. Jeho modlitba byla vytrvalá, hluboká, ale zároveň nekomplikovaná. Rád si stoupl mezi lidi někde na poutním místě a růženec a další modlitby, které jsou jednoduché, ale účinné, byly jeho každodenní činností," vzpomíná P. Přibyl na kardinála, který během svého biskupského působení v Erfurtu a Berlíně v době komunistické NDR pomáhal naší církvi také tajným svěcením kněží. Kardinál Meisner zemřel 5. července v bavorských lázních ve věku 83 let.

Zvláštní vztah měl k ostřihomskému kardinálovi Jozsefu Mindszentymu, vězni, osobnosti protikomunistického povstání a vyhnanci. Hlavním celebrantem sobotního rekviem v kolínském dómě bude současný arcibiskup, kardinál Rainer Maria Woelki. Na webu cirkev.cz je český překlad Meisnerovy duchovní závěti, v níž zaznívá silný apel na věrnost Kristu a také úzkou vazbu k papeži jako hlavě pozemského společenství církve. "Všichni víte, že čas mého života zahrnoval tři společenské systémy: dvanáct let Hitlerovy říše, čtyřiačtyřicetiletou vládu komunismu a už více než dvacet let svobodné demokracie. Ve všech třech životních obdobích mi vždy dávala směr, odvahu a pomoc papežova služba. Držte se vždy papeže a nikdy neztratíte Krista!" stojí v duchovní závěti. "On jako člověk, který musel po válce odejít z Německa do Německa, protože byli vysídleni ze Slezska, a jako člověk, který se dostal do východního Německa, dobře věděl, jakou devastaci přináší komunismus, měl obrovskou radost z toho, že můžeme znovu prožívat svou svobodu a církev se může obnovovat," uvedl Stanislav Přibyl.

Dušan Baur

Svátek má: svátek sv. Marka / Marek

Moderuje: Dušan Baur
NyníPísničky před svítáním
Píseň: Bros (2016); Interpret: Sál Kari - zpěv, Pohjola Verneri - trubka, Bałdych Adam - housle; Album: Sál Kari: Betesda
04.45Jitro s dechovkou
05.00Hudebně-zpravodajský...
05.27Myšlenka na den
05.30Hudebně-zpravodajský...
05.50Z očekávaných událostí
06.00Evangelium pro dnešní...

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony