Na pohřbu kardinál Meisnera zněly vzkazy současného i emeritního papeže

Na pohřbu kardinál Meisnera zněly vzkazy současného i emeritního papeže
17. července 2017 Události Autor: Mariana Ambrožová

Kardinál Joachim Meisner odešel na věčnost 5. července ve věku 83 let. Nalezen byl ve svém pokoji, zemřel zřejmě při modlitbě breviáře. Pohřbu se zúčastnil také pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Neohrožené nasazení pro víru a církev ocenil papež František u zesnulého kardinála Joachima Meisnera, se kterým se německá i evropská církev rozloučila v sobotu.

Na jeho pohřbu zazněl i vzkaz emeritního papeže Benedikta XVI., který se svým krajanem ještě den před jeho smrtí telefonicky hovořil. V textu, který v katedrále v Kolíně nad Rýnem přečetl Benediktův osobní tajemník arcibiskup Georg Gänswein, zazněla připomínka náklonosti kardinála Meisnera k církvím na východ od Německa, které navzdory komunistickému pronásledování zůstaly věrné. „Když kardinál Meisner poslední ráno svého života nepřišel na mši svatou, byl ve svém pokoji nalezen mrtev. Breviář mu vypadl z rukou: zemřel, když se modlil, se zrakem upřeným na Pána, v rozhovoru s Pánem. To, jakým způsobem smrti byl obdařen, ještě jednou ukazuje na to, jak žil: se zrakem upřeným na Pána a v rozhovoru s ním,“ uvedl ve svém vzkazu Benedikt XVI.

„Opustil nás velký následovník Krista. Prosme Boha, aby mu dal podíl na společenství s Pannou Marii a všemi svatými,“ uvedl při pohřební liturgii maďarský kardinál Peter Erdö.

Kardinál Joachim Meisner byl v době komunistické totality biskupem v Berlíně, kde tehdy tajně vysvětil na kněze asi 40 Čechů, v Římě se účastnil svatořečení Anežky České a v roce 1998 mu prezident Václav Havel udělil Řád Bílého lva za pomoc české církvi. Kolínskou arcidiecézi Joachim Meisner vedl 25 let do roku 2014.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony