Každý život je vzácný a rovnocenný, uvedl irský primas k referendu o potratech

Irové rozhodují o změně potratové legislativy
25. května 2018 Události Autor: Hana Kašpárková

Irové dnes rozhodují o změně potratové legislativy. Podle stávající právní úpravy lze interrupci provést pouze v situaci, kdy hrozí smrt rodičky. Od roku 1983 v Irsku platí dodatek ústavy, který zaručuje nenarozenému dítěti stejné právo na život, jaké má matka.  Pokud v nynějším referendu převáží hlasy pro, umožní irská vláda interrupce do 12. týdne těhotenství a v případech vážného ohrožení matky nebo dítěte i později. 

Změnu podporuje premiér Leo Varadkar, zachování současné ochrany života od početí požaduje katolická církev a konzervativní politici. V rozhovoru pro Vatikánské rádio irský primas arcibiskup Eamon Martin uvedl, že odstranění článku ústavy zanechá nenarozené dítě bez veškerých ústavních práv a ochrany. „Církev se po celou dobu snaží skrze velmi jemné a láskyplné poselství učit, že každý lidský život je tajemstvím a je ceněn od počátku až do přirozené smrti. Snažili jsme se být v posledních měsících v tomto učení velmi jednoznační. Myslím, že páteční referendum je pro Irsko velmi významný moment a velmi doufám, že i po jeho skončení bude každý život a i nadále vnímán jako vzácný a rovnocenný,“ uvedl arcibiskup Martin.

Výsledky referenda budou známé během zítřka. Dodatek irské ústavy, podle kterého má dítě na život stejné právo jako jeho matka, byl odhlasován v 80. letech. Irové o jeho zrušení či zachování rozhodují už počtvrté.

Zdroj: Vatican News

Jan Novotný

Svátek má: sv. Marina / Milan

Moderuje: Jan Novotný
NyníPísničky před svítáním
Píseň: The Louder I Call, The Faster It Runs (2018); Interpret: Wye Oak; Album: Wye Oak: The Louder I Call, The Faster It…
04.45Jitro s dechovkou
05.00Hudebně-zpravodajský...
05.27Myšlenka na den

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony