Kardinál Dominik Duka reaguje na kontroverzní inscenace žalobou

Kardinál Dominik Duka reaguje na kontroverzní inscenace žalobou
12. července 2018 Události Autor: Pavel Chaloupka

Kardinál Dominik Duka podal žalobu kvůli kontroverzním divadelním inscenacím „Naše násilí a vaše násilí“ a „Prokletí“ chorvatského režiséra Olivera Frljiče, které v květnu uvedl festival Divadelní svět Brno 2018. Informaci přinesly dnešní Lidové noviny.

Podle Duky se obě hry hrubě dotkly jeho práv zaručených Listinou základních práv a svobod. Kardinál zmiňuje útok na nezadatelnost práv, na svobodu náboženského vyznání či na právo na důstojnost a čest.  "Rozhodl jsem se podat žalobu jako fyzická osoba. Jsem sice i statutární orgán České biskupské konference a reprezentuji katolickou církev navenek v České republice, ale předně miluji Krista jako člověk. Postup divadla silně zasáhl do mého vyznání, a proto se obracím na soud, aby rozhodl, co je ještě umění a co již je jen úmyslné poškozování jiné osoby a mých práv," sdělil Lidovým novinám kardinál Duka.

Dukova žaloba míří na Centrum experimentálního divadla, jež spravuje mimo jiné Divadlo Husa na provázku, které hry uvedlo. Podání přijal Městský soud v Brně. Kvůli uvedení kontroverzní hry Naše násilí a vaše násilí, které provokativní formou poukazuje na vztah Západu k blízkovýchodním zemím, podali lidé už několik trestních oznámení. Podle oznamovatelů šlo například o podněcování k nenávisti či šíření pornografie.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony